GeriDünya Sınıftan haç kalktı diye İtalya'da kıyamet koptu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınıftan haç kalktı diye İtalya'da kıyamet koptu

İtalya'da bir mahkeme, Müslüman öğrencilerin de okuduğu sınıftan haç sembolünün kaldırılmasına karar verince, Adalet Bakanlığı hükmü veren yargıç hakkında soruşturma açtı. Hükümet ve muhalefet yargıcın cezalandırılmasını istiyor. Vatikan, Roma Hükümeti'nden kararın iptalini istedi.

İtalya'da ilk kez bir mahkeme laik bir karar alarak Müslümanların bulunduğu sınıflarda Hıristiyanlığın simgesi olan haçın duvara asılmasını yasakladı ve ‘‘Din elden gidiyor’’ kıymeti koptu.

Aynı zamanda İtalyan Müslümanlar Birliği Başkanı olan Mısır asıllı Adel Smith'in veli konumu ile L'Aquila kentinde açtığı dava sonuca bağlandıktan sonra ilk iş olarak Smith'in çocuklarının okuduğu iki sınıfta haç duvardan indirildi. Ancak hükümet ve muhalefet kanadındaki siyasiler ve dini liderler ‘‘Bu karar dini hoşgörüyü ortadan kaldırır. İslam'a karşı ulusal tepki kaçınılmaz olur. Dindarlar ayaklanır’’ diyerek provokatif açıklamalar yapmaya başladılar.

KUTSAL DEMİRBAŞ

Sınıflarda laik düşünülmesi gerektiği görüşüyle haçın kaldırılması kararını veren hakim Mario Montanaro hakkında Adalet Bakanlığı soruşturma açarken, Ulusal Eğitim Bakanlığı da haçın okullarda kutsal bir demirbaş ve dini inancın bir simgesi olduğunu savunarak kararın iptalini istedi. Bu arada gerek hükümet ve gerekse muhalefet L'Aquila Mahkemesi'nin kararının geçersiz sayılmasını ve bu kararı veren mahkeme heyetinin cezalandırılmasını isteyen beyanatlar verdiler.

Ana muhalefet partisi Zeytin Dalı Birliği ise parlamentoya bir soru önergesi vereceğini açıkladı. Adalet Bakanı Roberto Castelli L'Aquila mahkemesinin verdiği kararın hoşgörüsüz ve ahmakça olduğunu söyleyerek hükümetin Yargıtay'a başvurup iptalini isteyeceğini söyledi. Ulusal Eğitim Bakanı Letizia Moratti de ‘‘Böylece İslam'a karşı ulusal bir tepkinin kaçınılmaz olduğunu’’ belirtti. Bu arada Vatikan da devreye girerek Roma Hükümeti'nden kararın uygulanmamasını istedi. İtalyan Başpiskoposlar Birliği Başkanı Kardinal Camillo Ruini ‘‘Haç ülkemizin dini bir parçası ve simgesidir. Bu karar dindarları ayaklandırır. Diğer dinlere karşı hoşgörüyü ortadan kaldırır’’ dedi. Adalet ve Eğitim Bakanlığı ikinci bir emre kadar kararın uygulanmamasını istedi.

Papa'ya İslam'a geçsin diye mektup yazmıştı

İtalya'nın karışmasına neden olan haç davasını açan Müslümanlar Birliği Başkanı Adel Smith geçmişte Papa 2. Jean Paul'e de mektup göndererek din değiştirip İslam'ı seçmesini önermekle ve televizyon kanallarında olay çıkartıp oturuma katılanlarla kavga etmekle ün kazanmıştı. Smith gelecekte İslam Partisi kurmayı ve seçimlere katılmayı amaçladığını da belirtmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle