Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sincar Dağı'ndaki Ezidilere yardım götüren helikopter düştü

  hurriyet.com.tr
  13.08.2014 - 01:38 | Son Güncelleme:

  CNN International’In eski İstanbul muhabiri Ivan Watson Irak Hava Kuvvetleri’ne ait helikopterle Sincar Dağı’na gitti. Sincar Dağı’nda mahsur kalan Ezidi halka yiyecek içecek yardımı götüren helikopterin içindeki Watson yaşanan insanlık dramına tanıklık etti. Akşam saatlerinde ise bölgeden kötü bir haber daha geldi. Sincar Dağı'nda yardım dağıtan bir başka helikopterin düşmesi sonucu pilotun öldüğü bildirildi. Yaralanan 20 kişi içinde Irak Parlamentosu’ndaki tek Ezidi milletvekili olan Feyyan Dahil de bulunuyor.

  IŞİD'ten kaçarak 3 Ağustos’ta Sincar Dağı'na gelen Ezidilerin helikoptere atlayarak kurtulmaya çalıştıkları görülüyor.

  Ünlü muhabir Watson verilen yardımlar arasında, süt, su, bebek bezi ve çeşitli gıda malzemelerinin bulunduğunu belirtti.

  DHA’nın haberine göre, IŞİD’in ele geçirdiği Sincar’dan kaçarak Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerine gelen Ezdilerin sayısı 1500’ü buldu. Ezidiler; Silopi’de kurulan çadır kentlere, Cizre’ye gelen yaklaşık 600 kişi ise Cudi ve Nur mahallelerindeki taziye evlerine yerleştirildi.

  YARDIM DAĞITAN HELİKOPTER DÜŞTÜ

  Sincar Dağı'nda insani yardım dağıtan bir başka helikopterin ise teknik arıza sonucu düştüğü bildirildi.

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ezidi vekil Dahil, sığınmacılar ve gazetecilerden oluşan bir grubun içinde yer aldığı helikopter, mahsur kalan Ezidilere yardım malzemelerini ulaştırmak için Sincar Dağı'na hareket etti. Associated Press'in haberine göre, bölgede yardım dağıtan M-17 tipi helikoptere çok fazla sığınmacının bindiği ve kalkıştan hemen sonra Sincar Dağı'na çarptığı belirtildi.

  Dahil'in özel kalemi Hasan Ömer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kaza sonucu pilot hayatını kaybetti. Yirmi kişi yaralandı" dedi. Yaralananlar arasında Ezidi vekil Dahil ve New York Times gazetesi muhabiri Alissa J. Rubin'in de olduğu açıklandı.

  Irak ordu sözcüsü Kasım Ata ise helikopter, teknik bir arıza sonucu düştü.

  Kazada yaralanan milletvekili Dahil, geçen hafta Irak Parlamentosu'nda düzenlediği basın toplantısında, Ezidi katliamına dikkat çeken konuşmasında gözyaşlarını tutamamıştı.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı