GeriDünya Sincan'da internet hizmetleri normale döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sincan'da internet hizmetleri normale döndü

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde internet hizmetleri 10 ay aradan sonra normale döndü.

Şinhua haber ajansı, bölge hükümetinin bu konudaki açıklamasının, bölgedeki 7 milyon internet kullanıcısının tekrar internette "sörf yapabileceği", sanal ortamda sohbet edebileceği ve mesaj yollayabileceği anlamına geldiğini bildirdi. Açıklamada, internet hizmetlerinin yeniden başlatılması kararının istikrarın koruması ile toplumsal ve ekonomik gelişmenin sürdürülmesi doğrultusunda alındığı ifade edildi.

Çin Komünist Partisi Bölge Komitesi de bir duyuru yayımlayarak, internet kullanıcılarından bölgenin kalkınması için yapıcı önerilerde bulunmaları istendi. Duyuruda, Sican'ın internet aracılığıyla dışa açılmasının devam edeceğine güven beslendiği kaydedildi.

Bölgenin merkezi Urumçi'den yayın yapan tianshan.com adlı haber portalındaki yorumda, yaşamın tekrar normale döndüğü ve istikrarın korunacağına inandıkları görüşü dile getirildi. Yorumda, internet kullanıcılarına toplumsal istikrara zarar veren ve milli birliği zedeleyen mesajlar göndermekten kaçınmaları çağrısı yapıldı.

Urumçi'de geçen yıl 5 Temmuzda meydna gelen olaylarda resmi makamlara göre 197 kişi öldü, 1700'den fazla kişi yaralandı. Bölge hükümeti, Mart ayında olaylarla ilgili olarak 198 kişinin cezalandırıldığını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle