Dünya Simitis: Savaş Türkiye’ye yarardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Simitis: Savaş Türkiye’ye yarardı

Türkiye’nin Yunanistan’ı savaşa sürüklemeye çalıştığını söyleyen Yunan Başbakanı Kostas Simitis, bu yüzden Apo’ya siyasi iltica hakkı veremediklerini bildirdi. Simitis, bir savaşın Türkiye’ye yaracağını kaydetti.

Ankara ile Atina arasında giderek yükselen tansiyonu düşürmek için ABD devreye girerken, Öcalan fiyaskosu Yunan parlamentosunu karıştırdı.

Yunan Başbakanı Kostas Simitis'le ana muhalefet partisi lideri Kostas Karamanlis arasında dün parlamemtoda sert tartışmalar yaşandı. Karamanlis, Simitis'e ‘Tek sorumlu sizsiniz. Bize hesap verin’ diye bağırdı.

Simitis ise Öcalan olayında hükümet olarak siyasi sorumluluğu üstlenip üç bakanın istifa ettiğini, kapsamlı bir soruşturma da başlattıklarını bildirdi. Simitis, Yunanistan'ın bu olayda ne Türkiye'ye, ne ABD ne de AB'ye hesap vermek zorunda olmadığını da savunarak adeta meydan okudu.

PKK'yı terör örgütü ilan etmesi için bir yandan Türkiye'nin, diğer yandan da ABD'nin baskısı altında olan Yunan Başbakanı, kavgalı oturumda, PKK'nın adını ağzına bile almadı, ancak ‘Nereden gelirse gelsin terörü kınıyoruz’ dedi. Simitis yaklaşık 1,5 saat süren konuşmasında Öcalan'ı sadece ismen andı ve Kürt sorunuyla Öcalan'ı birlikte değerlendirerek, gizleme operasyonunu savundu.

Bütün olanlardan sonra Simitis'in Türkiye'yi hem Yunanistan'ı savaşa sürüklemeye hem de Avrupa para birliği hedefini engellemeye çalışmakla suçlaması ise dikkat çekiciydi.

HESAP VERMEYİZ

Yunan Başbakanı, şöyle konuştu :

‘Bugüne kadar olayın sadece polisiye boyutu tartışıldı ancak Yunanistan’ın güvenliği açısından esas siyasi boyutu önemlidir.Yunanistan kimseye hesap vermek zorunda değildir. Özellikle de insan haklarına ve uluslararası yasalara saygı göstermeyen Türkiye'ye hiç hesap vermek zorunda değiliz. Müttefiklerimize de hesap vermemiz gerekmiyor. Öcalan olayında çoğu müttefikimiz pasif davrandı. Bunlar soruna çözüm bulabilirdi. Onların pasif tutumu Öcalan'ın oradan oraya gitmesine ve sonunda Yunanistan'a gelmesine neden oldu. Aslında Öcalan'ın gelmemesi gereken tek ülke Yunanistan'dı.' Türkiye'nin Yunanistan'ı savaşa sürüklemeye çalıştığını da iddia eden Simitis ‘Öcalan’a bu nedenle siyasi iltica hakkı veremezdik. Çünkü bunun ne Yunanistan'a ne de Kürtler’e yararı vardı sadece Türkiye'ye yarayacaktı' diye konuştu.

AB'NİN SORUNU

Öcalan'ın Yunanistan'ın sorunu olmadığını, AB'nin sorumluluk üstlenmesi gerektiğini savunan Simitis ‘Öcalan’ın televizyonlara yansıyan görüntülerini kabul edemeyiz. Adil bir dava yapılması ve insan haklarına saygı gösterilmesi için AB'de girişim yapıyoruz. Zaten AB'de ve Sosyalist Enternasyonal toplantılarında tatmin edici kararlar da alındı' diye konuştu.

Yunan istihbaratına sivil Türk modeli

Öcalan fiyaskosundan sonra Yunan İstihbarat Teşkilatı Başkanı‘nı görevden alan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, ilk kez teşkilatı sivilleştirme harekatı başlattı.

Simitis sürpriz bir kararla, şimdiye kadar asker kökenli olan Eyip başkanlarının yerine ilk kez bir Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Pavlos Apostolidis’i atadı. Simitis, böylece, MİT başkanlığına Büyükelçi Sönmez Köksal'ın atanmasından birkaç yıl sonra Yunan istihbarat teşkilatını da ‘Türk modeliyle’ reorganize etmeye başlamış oldu.

Soğukkanlı ve kontrollü bir diplomat olarak tanınan Apostolides Türkiye'yi çok iyi biliyor. 1984-87 yılları arasında Ankara'daki Yunan Büyükelçiliği’nde müsteşar olarak görev yapmıştı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle