GeriDünya Silahlar 'Ortadoğu'ya iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Silahlar 'Ortadoğu'ya iddiası

Silahlar 'Ortadoğu'ya iddiası
refid:13197309 ilişkili resim dosyası

Tayland'ın el koyduğu silah yüklü uçağın rotasının Ortadoğu olduğu iddia edildi.

Tayland, Kuzey Kore'den gelen silah yüklü uçağa el koymuştu. Ancak silahların nereye gittiği bir türlü çözülememişti. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'ta yer alan bir habere göre, 35 ton ağırlığındaki Kuzey Kore silahlarının Ortadoğu'da bir ülkeye götürülmek istendiği iddia edildi.      

Gürcü yetkililer, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta el konulan silah dolu nakliye uçağıyla ilgileri olmadığını açıklamıştı.

Rus Ria Novosti ajansının haberine göre, Gürcistan Birleşik Taşımacılık Kurumu Yöneticisi Georgi Buçukuri, Tiflis'in Bangkok'ta el konulan uçakla herhangi bir ilgisi olmadığını kaydetmişti.

Buçukuri, IL-76 tipi uçağın Gürcistan'ın havacılık şirketlerinden "Air West"e ait olduğunu, ancak 5 Kasım'da yapılan anlaşmayla Ukrayna'daki "SP Trading" şirketine kiralandığını belirtmişti.

Bangkok'ta el konulan nakliye uçağında 40 ton kadar RPG roketi, füzeler ve muhtelif savaş silahları bulunduğu bildirilmişti.

Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva, silahların Kuzey Kore'den geldiğini, uçaktaki adamların Belarus ve Kazak vatandaşı olduğunu, uçağın da Gürcistan'a ait olduğunu belirterek, ilgili ülkeleri ve BM'yi konudan haberdar edeceklerini söylemişti.

SAHİPSİZ TREN, GEMİ

Bu ilginç olaya benzer ve Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmeler geçmişte de yaşanmıştı.

 

Bingöl’ün Genç İlçesi’nde 2007 senesinde gerçekleşen mayın patlaması sonucu devrilen bir trenin vagonunda uzun namlulu silah ve füze rampaları bulunmuştu. Silahlar uzun süre sahipsiz kalmış, daha sonra İran’dan Suriye’ye gönderildiği belirlenen silahların kağıt üzerinde inşaat malzemesi olarak yetkililere teslim edildiği ortaya çıkmıştı.

 

Geçtiğimiz ay da İsrail, Akdeniz’de Hizbullah’a ait silah taşıdığı iddiasıyla bir gemiye el koymuştu. Gemiye hiçbir ülke sahip çıkmazken, Hizbullah İsrail’in iddialarını yalanlamıştı. Reuters haber ajansı, geminin önce Mısır ardından Kıbrıs ve Lübnan'a uğradıktan sonra son durağının Türkiye olduğunu bildirmişti.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle