GeriDünya Sıkışınca Irak'ın parçası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıkışınca Irak'ın parçası

Sıkışınca Irak'ın parçası
refid:7511194 ilişkili resim dosyası

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin yakın danışmanlarından Sami El Askeri, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimi, "sadece başları sıkışınca ülkenin bir parçası olduklarını hatırlamakla" eleştirdi.

TBMM'nin sınır ötesi operasyona izin veren tezkereyi kabul etmesinin  Irak yönetimi içindeki mezhepsel çatlakları ortaya çıkardığını belirten  AP, buna örnek olarak Başbakanın yakın danışmanlarından Sami El  Askeri'nin Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetime yönelik eleştirilerini  gösterdi.

Askeri, ABD'nin finanse ettiği Radyo Sawa'ya yaptığı açıklamada, Irak'ın  kuzeyindeki bölgesel yönetimin liderlerinin sadece merkezi yönetimin  kendilerini kurtarmak için yardıma gelmesine ihtiyaç duyduklarında  Irak'ın bir parçası olduklarını hatırladıklarını söyledi.

Askeri "kendi bölgelerinde olan biten her şeyi Kürtlerin meselesi olarak  görüyorlar, ama bir krizle karşı karşıya kaldıklarında, bu ülkeye ait  olduklarını ve kendilerini savunması gereken Irak yönetiminin bir  parçası olduklarını hatırlıyorlar" dedi.

Şii olan Askeri, Maliki'yi sık sık sert biçimde eleştiren Sünni Devlet  Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi'nin, Irak hükümetine danışmadan krizi  önlemek için Türkiye'ye gitmesini de eleştirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle