GeriDünya ""Şii milislerin İran tarafından desteklendiğine dair kanıt yok"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

""Şii milislerin İran tarafından desteklendiğine dair kanıt yok"

Irak hükümeti sözcüsü Ali Debbağ, ABD'nin de sık sık dile getirdiği, "Şii milislerin İran tarafından desteklendiği" yönündeki iddialara dair kanıtları olmadığını söyledi.

Debbağ, Irak'taki Amerikan ordusu tarafından düzenli olarak "İran yapımı silahların ele geçirildiği" yönündeki açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine, "Elimizde bu türden bir kanıt yok. Bunu kanıtlarsak, ülkemizi savunuruz" dedi.
Irak'taki Amerikalı yetkililer, düzenli olarak, İran gizli servisinin silah, para ve eğitim verdiğini öne sürdükleri radikal Şii milislerden oluşan "özel grupların" eylemlerde bulunduklarını belirtiyor. Tahran yönetimini doğrudan suçlamayan Amerikalı yetkililer, açıkça dile getirmemekle birlikte, bu özel grupların Devrim Muhafızları tarafından desteklendiğini ileri sürüyor.
Sözcü Debbağ ise Irak'ın İran ile iyi ilişkilere sahip olma kararı aldığını belirtti ve asılan Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in başlattığı savaşa atıfta bulunarak, "Geçmiş geçmiştir" dedi. İran'a giden Iraklı parlamenterlerin ziyareti hakkında da sözcü, heyetin hükümet tarafından görevlendirilmediğini ve yararlı görüşmeler yapan heyetin mevcut krize son vermek için İran'ın desteğini aldığını ifade etti.
İranlı liderler, Irak'ta güvenliğin sağlanması ve “yasa dışı unsurlarla” mücadele konusunda Irak hükümetine destek vermiş, İran'a giden Irak heyetinin başındaki meclis başkanı yardımcısı Şeyh Halid El Attiye de heyetin Irak'ta güvenlik konusunda “İranlı kimi yetkililerle yapıcı görüşmelerde bulunduğunu, İranlı yetkililerin güvenliğin sağlanması ve yasa dışı unsurlarla mücadele konusunda Irak hükümetine destek verdiklerini” söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle