GeriDünya Şii liderlerden itidal çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şii liderlerden itidal çağrısı

IRAK’ın Samarra kentindeki Askeriye türbesinin bombalanmasının ardından, alınan tüm güvenlik önlemlerine ve sokağa çıkma yasağına karşın Şiilerle Sünniler arasındaki misilleme saldırıları sürerken, Şiilerin önde gelen liderleri çatışmaların sona ermesi ve ülkenin olası bir iç savaşa sürüklenmemesi için itidal çağrısında bulundular.

Ülkenin en etkili Şii siyasi lideri Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Abdülaziz el Hekim, türbeye saldıranların Sünnileri temsil etmediğini belirterek, saldırıdan devrik lider Saddam Hüseyin yanlılarıyla Irak’taki El Kaide lideri Ebu Musab el Zarkavi’nin yandaşlarını sorumlu tuttu. El Hekim, itidal çağrısında bulunarak, Irak’ın düşmanlarının komplolarına düşülmemesini istedi.

Radikal Şii lider Mukteda Sadr da, kendisine bağlı Mehdi Ordusu militanlarına cuma namazına katılmalarını istedi ve Sünnilere yönelik saldırıları yasakladı. Sadr, "Biz düşman değil kardeşiz... Bir Müslüman’a saldıran Müslüman değildir. Camilere ve dini törenlere saldıran cezalandırılmalı" dedi. Sadr, militanlarının faaliyetini denetlemek için bir komite kurulacağını da sözcüsü aracılığıyla duyurdu.

CİNAYETLERE DEVAM

Başkent Bağdat’ın farklı mahallelerinde elleri bağlı ve kurşunlanmış 13 ceset bulundu. Bağdat’ın güneyindeki Latifiye kasabasında sokağa çıkma yasağına rağmen silahlı kişiler, bir evi basarak 5 Şii erkeği öldürdü.

Basra’da ayrıca, bir Şii milletvekilinin 3 küçük çocuğu kaçırıldı. Kuzeydeki Tuzhurmatu’da ise bir Sünni Müezzinin kurşunlanarak öldürüldü. Nasıriye’de önceki gece evinin önünden kaçırılan bir diğer Sünni müezzinin de cesedi bulundu. Şiilerce kutsal sayılan Salman El Farisi’nin (Salman Pak) mezarına akşam saatlerinde roket saldırısı düzenlendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle