GeriDünya Şii lider: Ayaklanma sürecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şii lider: Ayaklanma sürecek

Iraklı Şii lider Mukteda El Sadr'ın yardımcısı Keys El Gazali, istekleri karşılanana kadar ayaklanmanın devam edeceğini söyledi.

El Gazali, Necef kentinde düzenlediği basın toplantısında, El Sadr'ın koalisyon askerlerinin meskun mahallerden uzaklaştırılmasını ve mahkumların serbest bırakılmasını istediğini de ifade etti.

Gazali, toplantıda ayrıca, El Sadr'ın, ABD Başkanı George Bush ve işgalci koalisyon askerlerini kınadığını belrttiği açıklamasını okudu.

Şİİ LİDER SADR VE AYAKLANMA

Amerikan işgaline karşı çıkan Şii lider El Sadr'ın yandaşları, ilkolarak önceki pazar Sadr'ın haftalık gazetesi Havza'nın, Irak'taki Amerikalı sivil yönetici Paul Bremer tarafından, ''koalisyon güçlerinekarşı şiddeti teşvik ettiği'' gerekçesiyle kapatılmasıyla sokaklara dökülmüştü.

Mukteda Sadr'ın Necef temsilcisi Mustafa El Yakubi'nin hafta sonu gözaltına alınmasıyla Irak, Saddam Hüseyin'in geçen nisanda devrilmesinin ardından başlayan ayaklanma ve yağmalardan sonraki en büyük kargaşaya sahne olmuştu.

Sadr, bu olaylar sırasında başkent Bağdat'ın güneyindeki Kufe'de bir camide korumaları ve yandaşlarıyla birlikte kaldı. Yardımcıları, Sadr'ın, bugün kale gibi kullandığı camiden ayrılarak, Necef yakınlarına gittiğini açıkladı.

Irak'ta ABD yönetimindeki koalisyonun sözcüsü Dan Senor, dün, Iraklı bir hakimin, geçen yıl bir din adamının öldürülmesiyle ilgili olarak Sadr hakkında tutuklama emri çıkardığını bildirmişti.

IRAK'TAKİ ÖNEMLİ Şİİ ÖRGÜTLERİ VE LİDERLERİ

Irak'ta Şii lider Mukteda El Sadr yandaşlarının ayaklanmasıyla birlikte, Saddam Hüseyin rejiminin  devrilmesinden bu yana en şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Irak'ta halen Geçici Yönetim Konseyi'nin (GYK) 25 üyesinden 13'ünü Şiiler oluşturuyor.

BBC'nin internet sitesinde yer alan Irak'ta önemli Şii örgüt ve liderler şöyle:
   
DAVA

Irak'taki en eski Şii hareket olan Dava, 1950'lerde kuruldu.  Devrik lider Saddam Hüseyin ve bakanlarına karşı birçok suikast girişiminin ardından, sert baskılarla karşılaşan örgüt, daha sonra birçok gruba ayrıldı.

Dava'nın önde gelen isimlerinden Şeyh Muhammed Nasıri, partiyi yeniden toparlama girişimleri çerçevesinde uzun yıllar İran'da  kaldıktan sonra Irak'a döndü.

Koalisyon güçlerinin işgal sürecini uzatmasını tehlikeli bulan Nasıri, bu sürenin 6 aydan daha kısa bir zaman dilimine inmesini istiyor.

Dava'nın GYK'da 2 üyesi bulunuyor.
   
IRAK İSLAM DEVRİMİ YÜKSEK KONSEYİ
   
Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (IİDYK) lideri Ayetullah Muhammed Bagr El Hekim, Ağustos 2003'te Necef'te düzenlenen bombalı saldırıda yaklaşık 100 kişiyle birlikte hayatını kaybetti.

İran'a yakın El Hekim'in ölümünden sonra liderliği kardeşi Abdülaziz El Hekim üstlendi. GYK'da IİDYK'nın tek sandalyesine sahip olan Abdülaziz El Hekim, aynı zamanda konseyi uluslararası toplantılarda temsil etti ve ABD ile müzakereler yaptı.

IİDYK'nın yaklaşık 10 bin kişilik Bedir Tugayları adlı bir gücü bulunuyor.
   
SADR GRUBU
   
Radikal görüşleriyle tanınan Cemiyeti El Sadr El Tani, kısaca Sadrgrubu olarak biliniyor ve gücünü Necef'te gösteriyor.

Baas rejimince 1999 yılında öldürülen Ayetullah Muhammed Sadık El Sadr'ın oğlu 30 yaşlarındaki Mukteda El Sadr'ın lideri olduğu grup, işgal güçleriyle işbirliği yapılmasına karşı çıkıyor.

''Mehdi'nin Ordusu'' adlı bir milis gücü bulunan Sadr grubu, özellikle Saddam Hüseyin'in devrilmesinin ardından ortaya çıkan kaos ortamında, Bağdat'ın en büyük Şii semti Sadr ile Irak'ın güneyindeki bazı yerlerde güvenlik ve hizmeti sağlayarak dikkati çekti.

El Sadr, Irak'ta İran'ın etkisini de eleştiriyor.
   
AYETULLAH SİSTANİ
   
İran doğumlu 75 yaşındaki Ayetullah Ali Sistani, yaygın bir şekilde Irak'taki Şii topluluğun ruhani lideri olarak saygı görüyor. Hiç sürgüne gitmeyen Sistani, yıllarca ev hapsinde kaldı.

Sistani, Şii din okulu Havza'nın başı olarak bulunduğu Necef'teki evinden çok nadiren ayrılıyor.

Birçok güçlü Şii aşiret liderinin bağlılık bildirdiği Sistani, Şiilerin hakim olacağı bir iktidardan yana ve Amerikalılara yönelik şiddet eylemlerine karşı çıkıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle