Dünya Sıfır sermaye ile nasıl patron olunur?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıfır sermaye ile nasıl patron olunur?

Sıfır sermaye ile nasıl patron olunur?

Aynur Boldaz, henüz 19 yaşındayken Almanya’ya gelin geldi. Berlin’de tek tanıdığı kişi eşiyken, bir süre sonra o da bıraktı Aynur’u. Kızıyla bir başına kaldı. Ama yılmadı. Aldığı işsizlik parasıyla hem kızına baktı hem de kendini geliştirdi. Hastanede temizlik işi yaparak başladığı iş hayatında, bir tavsiye üzerine ‘Forever Clean’ı kurdu. Boldaz, bugün üç ülkede 470 kişinin patronu.

TUNCELİ’nin Nazımiye ilçesi Turnayolu köyünde doğan Aynur Boldaz, 19 yaşında beşik kertmesiyle evlenince 12 kardeşini geride bırakarak kendi deyimiyle ‘haritada yerini bile bilmediği’ Berlin’e geldi. Eşinden başka kimseyi tanımadığı Berlin’de, yasalar 3 yıl boyunca çalışmasına izin vermedi. Ama o boş durmadı ve bu yılları Almanca öğrenerek geçirdi.

Çalışma izni alır almaz da elinden başka iş gelmediği için bir hastanede temizlik işçisi olarak işe başladı. Çalışkanlığı ve becerikliğiyle dikkatleri üzerine çeken Boldaz, üç yıl sonra yönetici oldu. Doktorlarının ‘Sana burada yazık oluyor. Temizlikle ömrünü geçirme’ tavsiyeleri üzerine kendi şirketini kurmak için işi bıraktı. Önce incik, boncuk satmayı düşündü. Ancak sanayi ve ticaret odasında karşılaştığı yaşlı kadının önerisiyle hayatı bir anda değişti. “Oradaki yaşlı Alman kadın bana binaları göstererek, ‘Bunların sayıları daha da artacak. Kim bunları temizleyecek? Sen temizlik şirketi kur’ dedi. Benim de aklıma yattı” diyen Boldaz, tavsiyesi dinledi ve temizlik şirketi kurmaya karar verdi.

Sıfır sermaye ile nasıl patron olunur

SIFIR SERMAYEYLE YOLA ÇIKTI
Bu sırada eşinden de ayrılan Boldaz, aldığı işsizlik parasıyla hem kızına baktı hem de şirket kurma ve yönetme eğitimi aldı. Eğitim sırasında bankalardan nasıl teşvik ve kredi alacağını da öğrenen Boldaz, o günleri şöyle anlattı:
“Aldığım işsizlik maaşı ancak kızımla ikimize yetiyordu. Yeni şirket kuranlara verilen teşvikler ve kadın girişimcilere yapılan desteklerden faydalandım. Sıfır sermayeyle ‘Forever Clean’ şirketimi kurdum. Benden yaşça büyük bir kadın çalışanımla 1999 yılında işe başladım. İkimiz de çalışkandık. Doktorların özel muayenelerini ve büroları temizliyorduk. Tavsiyeler üzerine yeni işler aldım. Çalışan sayısını artırdım. Şirket giderek büyüdü. Berlin ve Almanya sınırlarını aştı. Şu anda Türkiye’de 11 ilde iş yapıyoruz. Avusturya’da ise iki şehirde çalışanlarımız var.”

Sıfır sermaye ile nasıl patron olunur

MUSTAFA KOÇ İŞ TEKLİF ETTİ
İş alanındaki başarısı artınca seminerlere ve toplantılara davet alan Boldaz, geçen yıl ocak ayında vefat eden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Musatfa Koç’un kendisine yardım edip, iş vermek istemesini ise hiç unutmuyor: “Antalya’da davetli olduğum bir konferans sonrası İstanbul’a dönecektim. Toplantıda bulunan Hans Otto Nagel adındaki bir arkadaşım İstanbul’da Mustafa Koç'un benimle görüşmek istediğini söyledi. Çok şaşırmıştım. ‘Nereden çıktı bu’ dedim. Meğer, Hans Otto Nagel ile Mustafa Koç golf arkadaşlarıymış. Mustafa Bey’e benden bahsetmiş. O da tanımak istemiş. Holdinge gittiğimde beni çok sıcak karşıladı. ‘Sizin gibi Tunceli’den çıkmış bir kadının Almanya’da başarılı olması beni sevindirdi. Gururlandım. Sizinle çalışmak istiyorum’ dedi. Bana yardımcı olmak istedi tabi. Çok kibar birisiydi. İş vermek istedi. Şu anda 470 çalışanım var. Verdiği iş için 3 bin 600 personelin gerektiğini öğrenince, ben teşekkür edip vazgeçtim. İleride ortak çalışabileceğimi söyledim. O kadar kişiyi bulmam çok zordu o dönemde.”

Sıfır sermaye ile nasıl patron olunur

SCHAEUBLE İKNA ETMEYE ÇALIŞMIŞ
Aynur Boldaz, 1990’lı yıllarda CDU’ya üye olmuş. “Hastanede çalıştığım sırada tanıdığım bir Alman beni o yıllarda CDU’ya üye yaptı. Oradaki toplantılara da sıkça gidiyordum. Partide görev almadım ama aktif bir üyeydim” diyen Boldaz, şöyle devam etti: “Toplantılara katılıyordum. Önerilen sorumlulukları da kabul etmiyordum. Çünkü benim kafamda hep ticaret yapmak vardı. Angela Merkel başbakan olduktan sonra yılda bir veya iki kere partili başarılı iş kadınlarıyla toplantılar yapıp, bizim görüşlerimizi dinliyor. Hem Başbakan Merkel hem de Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble milletvekili adayı olmamı istedi. Bense şirketi büyütmek istiyordum ve hep reddettim. Schaeuble, ‘Şirketin başına müdürleri koy. Onlar yönetsin. Sen milletvekili olarak başarılı olunsun’ diye ikna etmeye de çalıştı. Ancak benim hedeflerim vardı. Şirketimi büyütmek istiyordum. Ve bugüne kadar Almanya’nın bana sunduğu fırsatlardan her zaman yararlandım.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle