Dünya Haberleri

DÜNYA

  Shocking! İngiliz bayrağı niye ters

  Hürriyet Haber
  25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz Lordlar Kamarası çarşamba günü Büyük Britanya bayrağı ‘Union Jack’a yapılan terbiyesizliği' tartıştı ve protesto etti. Muhafazakar Lordlar, Avrupa Birliği'nin bütün resmi binalarında B.Britanya bayrağının ‘baş aşağı asılmasına’ tepki gösteriyorlar ve Blair hükümetinin ‘Ulusal bayrağın ne şekilde dalgalanması gerektiği konusunda ilgilileri uyarmak için gerekli girişimleri yapmasını’ istiyorlar.

  Union Jack'ın üzerindeki (kırmızı St.Georges haçını kesen) X şeklindeki beyaz St.Andrews haçının kolları farklı kalınlıkta. Bayrağın resimdeki şekilde göndere çekilmesi ve resmedilmesi gerekiyor.

  Bu arada Lord Chalfont da Brüksel'deki B.Britanya elçiliğinin gönderine niçin bayrak çekilmediği konusunda bir soru önergesi verdi. Lord ‘Elçilik yaptığımız müracaata bir sürü abuk sabuk cevap verdi; işi Union Jack’ın Avrupalı ortaklarımızı ‘rahatsız edebileceğini’ söylemeye kadar ileri götürdü' dedi.

  İngiltere'de yöneticiler ve halk, tıpkı Türkiye'de olduğu gibi, bayrakları konusunda son derece hassas. Tony Blair, iktidarının ilk günlerinde, medyanın ve kamuoyunun baskısı üzerine, ‘Londra’daki Savunma Bakanlığı'nın gönderindeki Union Jack'ın niçin ters ve köşesinin yırtık' olduğu konusunda bir inceleme yapılmasını emretmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı