Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sherlock Holmes katil çıktı

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dedektif Sherlock Holmes'u yaratan İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle'un katil olduğu iddia ediliyor. Yeni çıkan bir kitaba göre Doyle, Baskerville'lerin Köpeği romanını Fletcher Robinson adlı bir gazeteciyle birlikte yazmıştı. Ancak bu tanınmamış gazetecinin adı duyulmasın diye Robinson'u zehirleyerek öldürdü. İddiaya göre Doyle'un Robinson'un karısıyla da ilişkisi vardı.

  EDEBİYAT dünyasının en ünlü kahramanlarından Sherlock Holmes'la özdeşleşen yazar Sir Arthur Conan Doyle'un katil olduğu iddiası İngiltere'ye bomba gibi düştü. The Sunday Times gazetesinin haberine göre Rodger Garrick-Steele adlı yazar 11 yıllık araştırması sırasında bulduğu ipuçlarını değerlendirerek Doyle'un hem katil, hem de eser hırsızı olduğu kanısına vardı.

  Doyle sanat yaşamının en önemli yapıtlarından biri olan Baskerville'lerin Köpeği romanını Fletcher Robinson adlı gazeteciyle birlikte yazmıştı. Ancak Doyle şöhreti tek başına sahiplenmek istediği için Robinson'un ortaklığını reddetti ve bu yüzden yayıneviyle de ihtilafa düştü. 1902 yılında ‘Sir’ unvanını alan Doyle, yaptığı sahtekarlığın ortaya çıkmasından endişe ettiği için Robinson'u ortadan kaldırdı.

  Tarihi belgelere göre Robinson 1907 yılında tifodan öldü. Ancak Garrick-Steele'nin iddiasına göre iyi bir hekim olarak çok derin tıp bilgisine sahip olan Conan Doyle, gazeteciyi tifoyla aynı semptomları gösteren ‘laudanum’la zehirlemişti.

  Bu arada Doyle'un, Robinson'un karısı Gladys'le olan ilişkisinin ortaya çıkmasından da korktuğu, işlediği cinayette bu durumun da rol oynamış olabileceği belirtiliyor. Garrick-Steele'in iddiasına göre Doyle büyük ihtimalle Gladys Robinson'un da cinayette suç ortağı olmasını sağlamıştı.

  Cinayet iddiası üzerine Doyle'un romanlarına da konu olan İngiliz polisi Scotland Yard soruşturma başlatma kararı aldı. Polis sözcüsü, ‘‘Olay ne kadar eski olursa olsun, ortada bir cinayet iddiası varsa, gerçekleri ortaya çıkarmak bizim işimizdir’’ dedi.

  Doyle'un Fletcher Robinson'a haksızlık ettiği akademik çevrelerce de doğrulanıyor. Kraliyet Sanat Akademisi'nin Rektörü Christopher Frayling, ‘‘Conan Doyle, Fletcher Robinson'dan büyük yardım görmüştü. Robinson olmasaydı, Baskerville'lerin Köpeği de yazılamazdı’’ dedi.

  Söz konusu romanda Sherlock Holmes, Baskerville ailesindeki esrarengiz ölümlerin sırrını çözmeye çalışıyor. Conan Doyle'un 1900 yılında romanın geçtiği Park Hill'e gittiği ve burada yaşayan Fletcher Robinson'a konuk olduğu belirtiliyor. Doyle romana konu olan hayalet köpek efsanesini de Robinson'dan öğreniyor. Daha sonra dünya çapında ün kazanacak Baskerville'lerin Köpeği adlı roman, Robinson'un köpek efsanesi üzerine yazdığı ‘‘Dartmoor Macerası’’ adlı öyküden esinleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı