Dünya Sezer'den Almanya'ya veto çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  76
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezer'den Almanya'ya veto çağrısı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Merkel Hükümeti'nin Federal Parlamento ve Eyelatler Meclisi'nden geçirdiği Türklere ayrımcılık öngören "Göç yasası"nı imzalamayıp veto etmesi için Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler'e bir mektup gönderdi.

Sezer mektubunda, iki ülke ve halkları arasındaki köklü ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin en önemli unsurunu teşkil eden Almanya’daki 3 milyon Türk kökenli insanın Alman toplumuna uyum sağlamaları için sergilediği ortak çabanın önemine dikkat çekti.

Son zamanlarda yaşanan çok sayıda Türk kökenli vatandaşımızın Alman vatandaşlıklarının iptal edilmesi, Türkçe anadil derslerine Alman tarafınca verilen desteğin kademeli olarak kaldırılması ve nihayet Göç Yasasında yapılan değişiklikler gibi olumsuz gelişmelerin vatandaşlarımız arasında haklı kuşku ve tereddütlere yol açtığını dile getiren Sezer, yasanın yeniden değerlendirilmesi yönünde karar alınması halinde Türkiye'nin gerekli katkıyı sağlamaya hazır olduğunu da belirtti.

Öte yandan Ankara çıkardığı göç yasası nedeniyle Almanya Başkanı Angela Merkel'in dünkü uyum zirvesini boykot eden Türk derneklerini haklı buldu. Türkiye, Almanya'daki göç yasasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne de aykırı olduğunu bildirdi.

GÜL DE UYARDI

Türk Dışişleri yetkilileri, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Almanya ve Türkiye'de görüştüğü, defalarca telefonla konuştuğu Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'i yasayla ilgili uyardığını anımsattılar. Yetkililer, Alman Hükümeti'nin Türk tarafının bu uyarılarını dikkate almamasının üzüntü ve hayretle karşılandığını vurguladılar.

ÇOK SAYIDA NOTA VERİLDİ

Türkiye'nin birçok kez Berlin Büyükelçiliği aracılığıyla Almanya'ya konuyla ilgili nota verdiğini de bildiren Türk yetkililer, göç yasasanın sadece Türklere yönelik ayrımcılık ve çifte standart içermesine dikkat çektiler.

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI

Yetkililer, yasadaki aile birleşimini engelleyen maddelerin, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin "evlenme ve aile kurma hakkı"na ilişkin 16. maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin "Özel Hayatın ve Aile Hayatının Korunması” başlıklı 8. maddesi ve “Evlenme Hakkı” başlıklı 12. maddesine aykırı olduğunu anımsattılar. Yetkililer, bu tutumuyla Federal Hükümet'in uluslararası sözleşmeleri çiğnediğini dile getirdiler.

ENTEGRASYONA DARBE

Almanya'da birçok sağduyu sahibi politikacı ve sivil toplum kuruluşunun yasaya karşı çıktığına da işaret eden Türk makamları, Federal Hükümet'in bu yasayla her iki ülkenin büyük önem verdiği entegrasyon poltikasına ağır bir darbe vurulduğunu da söylediler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle