GeriDünya Sevgili Muammer… Her zaman senin, Tony.
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevgili Muammer… Her zaman senin, Tony.

Sevgili Muammer… Her zaman senin, Tony.
refid:28042128 ilişkili resim dosyası

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’ın Libya lideri Muammer Kaddafi’den İngiltere’deki beş Libyalı muhalifi bir mahkemenin Libya’da işkenceye maruz kalabileceklerine karar vermesi nedeniyle ülkelerine geri döndermeyi başaramadığı için özür dilediği resmi bir mektup ortaya çıktı.

“Sevgili Muammer” hitabı ile başlayan Nisan 2007 tarihli mektupta Blair’ın “Üzülerek söylemeliyim ki İngiltere hükümeti Libyalı sığınmacıların ülkelerine iade edilmesi konusunda açtığı davada başarı sağlayamadı. Mahkemenin kararı beni büyük hayal kırıklığına uğrattı” dediği ve ayrıca Kaddafi’ye İngiltere ve Libya’nın anti-terör organizasyonları arasındaki “mükemmel işbirliği” için de teşekkür ettiği görüldü.

Blair “Birleşik Krallık ile Libya arasındaki karşılıklı ilişkinin daha da gelişmesini umduğunu” belirtirken başbakanlığın antetli kağıdına yazdığı iki sayfalık mektubu “İyi dileklerimle, her zaman senin, Tony” diye imzaladı.

Mektubu İngiliz basını ile paylaşan İnsan hakları avukatları, metni 2011 yılında Libya’da gerçekleşen devrim sırasında ele geçirdiklerini ve Kaddafi'ye muhalefet yaptıkları gerekçesiyle işkenceye maruz kaldıklarını iddia eden 12 kişi adına adına İngiliz hükümetine karşı açtıkları tazminat davasında delil olarak kullanmayı planladıklarını açıkladı.

7’si Libyalı 5’i ise Somali ve Libya asıllı İngiliz vatandaşları olan davacılar, Tony Blair’ın başbakanlığı döneminde İngiltere ve Libya’nın ortaklaşa düzenlediği operasyonlarda hem Libyalı hem de İngiliz istihbarat görevlileri tarafından işkenceye maruz bırakıldıklarını iddia ediyor.

Tony Blair’ın temsilcileri mektubun İngiliz basınında yer almasından sonra yaptıkları kısa açıklamada “Tony Blair daima işkenceye karşı olmuştur” demekle yetindi.

Sevgili Muammer… Her zaman senin, Tony.

Sevgili Muammer… Her zaman senin, Tony.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle