GeriDünya Şerif'e idam yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şerif'e idam yolu

Pakistan’da kansız bir darbeyle iktidarı ele geçiren generaller, devrik başbakan Navaz Şerif’i, Pervez Müşerref ile uçağındaki diğer 200 yolcuyu öldürmeye çalışmakla suçladılar. Bu suçun cezası idam. Bu iddia, bir önceki darbenin lideri General Ziya ül Hak’ın zamanın başbakanı Zülfikar Ali Butto’yu idam edişini hatırlattı ve dünyada büyük endişe yarattı.

Pakistan'da devrik Başbakan Navaz Şerif, askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref'i öldürmeye çalışmakla suçlandı. Bu suçlama, idam edilen eski başbakan Zülfikar Ali Butto gibi Namaz Şerif'i de sephaya götürecek bir adım. Çünkü, cezası ya ömürboyu hapis ya da, idam.

Resmi suçlamayı Karaçi bölge komutanlığından Yarbay Atiküzaman Kiani yaptı. Suçlamada, Şerif'in uçak kaçırma teşebbüsünde bulunduğu ve içinde Müşerref'in de bulunduğu 200 kişiyi öldürmeye çalıştığı vurgulandı.

Dava açılıp açılmayacağının askeri yetkililere bağlı olduğunu belirten Yarbay ‘Ama yakında böyle bir adımı bekliyoruz’ dedi.

BİRÇOK YETKİLİ SUÇLANDI

Şuçlama sadece devrik Başbakan Navaz Şerif'i değil, bir çok kişiyi kapsıyor. Suçlananlar arasında, Sind eyaleti eski danışmanı Gus Ali Şah, Sivil Havacılık eski Genel Direktörü Eminullah Çaudhari, Pakistan Havayolları eski başkanı Şahid Han Abbasi, Sind eyaleti eski polis şefi Rana Makbul ve Karaçi polis şefi Ekber Ara İm'in de bulunuyor.

Navaz Şerif ile diğer suçlanan kişilerin, bir soruşturma ekibi tarafından sorgulandıkları da ifade edildi.

12 EKİM OLAYLARI

Şerif'e yapılan suçlamalar, darbe günü meydana gelen olaylardan kaynaklanıyor. 12 Ekim günü Başbakan Navaz Şerif, Sri Lanka'ya resmi bir ziyarette bulunan ordu komutanı General Pervez Müşerref'i görevinden aldı. Pervez Müşerref aynı gün içinde 197 yolcu bulunan bir sivil uçak ile Pakistan'a döndü. Uçak Karaçi havaalanına ineceği sırada deposunda sadece 7 dakikalık yakıt kalmıştı.

Ancak, Başbakan Navaz Şerif'in emriyle uçağın inişine izin verilmedi. Havada rehin kalan uçak, bir askeri havaalanına inmek zorunda kaldı ve darbe yapıldı.

Darbe lideri General Pervez Müşerref, içinde bulunduğu uçağa inme izni verilmeyerek yolcuların da hayatına kast edildiğini söyledi. Ardından da şimdi bu suçlama yapıldı.

Şerif'in devrilen hükümetinde Din İşleri Bakanı olarak görev yapan Raja Zaraf ül Hak, mahkemenin adil olmaması halinde ülkenin büyük bir kaosa sürükleneceği uyarısında bulundu. Şerif ve yakınlarının şu anda uluslararası ve evrensel haklardan mahrum olduğunu vurgulayan eski bakan, adaletin bu şartlar altında sağlanamayacağına da dikkat çekti.

Suçlama Pakistan hukuk sitemine göre, dava açılması için ilk adımı teşkil ediyor. Ülke tarihinde, bir önceki askeri darbede de General Muhammed Ziya ül Hak, devirdiği Başbakan Zülfikar Ali Butto'nun idam edilmesini sağlamıştı.

ABD'DEN UYARI

Öte yandan ABD, devrik Başbakan Navaz Şerif'in haklarına saygı gösterilmesini istedi. Pentagon Sözcüsü James Foley, ‘Navaz Şerif’in durumu konusundaki kaygılarımızı dile getirmeye devam ediyoruz. Tutuklu bulunan Şerif, erkek kardeşi ve devrik hükümetin üyelerinin yasal haklarından yararlanabilmesi ve adil bir yargılama yapılması çağrısında bulunuyoruz' dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle