GeriDünya Serdar Denktaş: Tanınma söylemi gerçekçi değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdar Denktaş: Tanınma söylemi gerçekçi değil

KKTC Başbakan Vekili, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, referandumda KKTC'den "evet", Rum tarafından ise "hayır" çıkması halinde KKTC'nin tanınacağı söylemlerini eleştirerek, "BM'de bu konudaki karar kalkmadıkça tanınmanın söz konusu olamayacağını" söyledi.

''Birbirimizi hiç kandırmayalım'' diyen Denktaş, ''bu sonucun ambargoların kaldırılması için girişim yaparken bir taban bulmalarını sağlayacağını ama bunun da ambargoların mutlaka kaldırılacağı anlamınagelmediğini'' kaydetti.

Gazetecilerin sorusu üzerine, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açıklamalarıyla ilgili değerlendirme yapan Serdar Denktaş, şöyle konuştu:

''Birbirimizi hiç kandırmayalım. Bu taraftan 'evet', Rum tarafından 'hayır' çıkması halinde, BM'de ilgili karar gündemde durduğu, kaldırılmadığı müddetçe, tanınma mevzubahis değildir, söz konusu değildir. Öyle bir sonuç çıkması halinde olabilecek tek şey, ambargoların kaldırılması için girişimde bulunurken bir taban bulmamızdır. Bu da ambargoların mutlaka kaldırılacağı anlamına da gelmez. Olmayacak şeyleri olabilecekmiş gibi göstermek suretiyle hareket etmek, hiçbir şekilde halka fayda getirmez.

24'ünde halkımızın kararı neyse ortaya çıkacaktır. O karardan sonra gereği neyse onun gerçekleşebilmesi için uğraş vereceğiz. Ama buvereceğimiz uğraştan mutlaka başarılı çıkacağımız anlamına da gelmez. Çünkü büyük ihtimalle artık 'hayır' diyecek olan Rum tarafı da unutmayalım ki boş durmayacaktır. O da bizim yapmaya çalıştıklarımızın gerçekleşmemesi için girişimde bulunacaktır. Bütün bu gerçekleri görerek, evet Aliyev bugün böyle söyledi, 'ama Azerbaycan biz evet dersek tanıyacak'- bu hayale de kapılmayalım.''

HALKA ÇAĞRI

Serdar Denktaş, halka olgunluk çağrısı da yaparak, ''hükümetin 24 Nisan'da referandum yapılması kararı alarak sürece uyduğunu, halkın referanduma olgunlukla, kazasız, belasız, sorunsuz, birbirine düşmeden, aynı gemide yine birlikte yaşayacağını unutmadan gitmesini''istedi.

''25 Nisan'da yeniden bir arada yaşayacağımızı, birbirimizin yüzüne bakacağımızı unutmayın'' diyen Serdar Denktaş, sonucun hayırlı olmasını diledi.

Demokrat Parti'nin (DP) referandumla ilgili tavrını bu gece toplanacak parti meclisinden sonra, saat 22.30 sıralarında açıklayabileceğini bildiren Denktaş, referandumun ertelenmesi taleplerini kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Serdar Denktaş, referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın, Kıbrıs'ın iki sahibi olduğu gerçeğinin altının bir kez daha çizileceğini belirterek, referanduma ''evet'' de ''hayır'' da çıksa yeni bir dönemin başlayacağını bildirdi.

''ERTELEME KABUL EDİLEMEZ''

Başbakan Vekili Serdar Denktaş, Rum basınında, ''Amerikalıların referandum Türk tarafında zamanında yapılsın ama Rum tarafında iki ay ertelensin'' yönünde önerisi olduğu haberleri çıktığının anımsatılması üzerine, Annan planının net olduğunu, sonucun aynı zamanda yapılan referandumlarla ortaya çıkacağını vurguladı.

Denktaş, bu önerinin kabul edilemeyeceğini ifade ederek, ''24 Nisan'da burada referandum yapılacaksa aynı gün Rum tarafında da bu referandum gerçekleşmelidir. Beklentimiz de bu doğrultudadır. Hayır derler, evet derler, bizim halkımız evet der, hayır der bunlar başka konular. Ama referandumların eş zamanlı yapılması Annan planının temel koşullarından biridir. Biz bu kurala bağlı olarak devam edeceğiz'' dedi.

''Rum tarafının AB üyeliğinin ertelenmesi halinde referandumların ertelenmesi'' konusundaki soru üzerine Denktaş, ''Rum tarafı böyle birşeye hazırsa o zaman hükümet, Cumhurbaşkanı ve Türkiye'nin bunu değerlendireceğini, ama Rum tarafının böyle bir şeyi kabul edeceğini sanmadığını, AB açısından bunun teknik olarak mümkün olup olmadığının da araştırılması gerektiğini'' söyledi.

''AKEL'İN SÖYLEMİ GERÇEKÇİ''

Serdar Denktaş, ''AKEL'in 'biz evet desek de Rum halkı evet demeyecek' yönündeki açıklamasını gerçekçi buluyor musunuz?'' sorusunuyanıtlarken, ''Buluyorum. Çünkü yıllardır halklarını farklı bir beklenti içine soktular. Biz 1,5 yıldır Annan planını tartışırken onlar herhangi bir tartışmaya girmediler ve halkları arasında çok tartışılmış bir plan değil Annan planı'' dedi.

Serdar Denktaş, Başbakan Mehmet Ali Talat'ın Rum tarafındaki temaslarını yerinde bulup bulmadığı sorusuna karşılık da, ''Her siyasi parti geçip bu tür temasları yapabilir. Gayet doğaldır yapması. Eleştirilmesi gereken bir nokta değil. Sayın Talat partisinin görüşü doğrultusunda yıllardır temas içinde olduğu siyasi partileri ziyaret ederek bir sonuç almaya çalışmıştır, başarılı olmuştur, olmamıştır, ayrı mesele'' diye konuştu.

''UBP DE TEMASLAR YAPMALI''

Serdar Denktaş, ''Rum toplumuyla yan yana yaşadıklarına işaret ederek, Rum siyasi partileriyle bugüne kadar olduğundan çok daha fazla temas kurmak, hangi konularda ayrı düşündüklerini, nedenlerini tespit etmek ve Ulusal Birlik Partisi'nin de (UBP) artık aynı temasları yapması gerektiğini'' dile getirdi.

Denktaş, ''Zaten dünya bizi izole ediyor bir de kendi kendimizi izole etmekten vazgeçmeliyiz artık'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle