GeriDünya Şempanze için AİHM'ye başvuru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şempanze için AİHM'ye başvuru

Şempanze için AİHM'ye başvuru
refid:8995367 ilişkili resim dosyası

Avusturyalı hayvan hakları savunucuları, Matthew Hiasl Pan adlı şempanzenin kişi ilan edilmesi" isteğiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurdu.

Pan'ın kaldığı havyan barınağı iflas ettiğinden, Pan'a bakacak bir vasi atanabilmesi için 26 yaşındaki şempanzenin yasal olarak "kişi" ilan edilmesi gerekiyordu.

Avusturya Yüksek Mahkemesi, ocakta verdiği kararla, yerel mahkemenin Avusturya yasalarına göre sadece insanların yasal vasileri olabileceği gerekçesiyle Pan'a bir yasal vasi atanması isteğini reddeden kararını onaylamıştı. Yerel mahkeme, şempanzenin ne akıl sağlığının bozuk olduğunu, ne de tehlike içinde bulunduğunu belirterek, vasi tayin edilmesi için bu şartların gerekli olduğunu kaydetti, ama şempanzenin kişi olup olmadığı meselesini doğrudan ele almadı. Mahkemeye başvuranlar, şempanzenin "insan" değil, sadece hukuki anlamda "kişi" ilan edilmesini istediklerini belirtiyorlar.

Pan'ın "kişi" ilan edilmesi kampanyaları çerçevesinde, ona geçen yıl insan ismi veren hayvan hakları savunucuları, şempanze "kişi" değilse "şey" olması gerektiğini savunuyor ve şempanze ile insanların birçok DNA'larının ortak olması nedeniyle Pan'ın "şey" (nesne) olamayacağını belirtiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle