GeriDünya Seçimi kazansaydı tutuklanacaktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seçimi kazansaydı tutuklanacaktı

Seçimi kazansaydı tutuklanacaktı
refid:13600077 ilişkili resim dosyası

Sri Lanka'da, Tamil gerillarının yaklaşık 40 yıl süren iç savaşın sonunda çökertilmesinden bu yana düzenlenen ilk devlet başkanlığı seçimlerini mevcut lider Mahinda Rajapaksa'nın kazandığı açıklandı. Başkent Colombo'da ise askerler, seçimi kazandığı takdirde ordu tarafından tutuklanmaktan korktuğunu söyleyen emekli general Sarath Fonseka'nın kaldığı oteli kuşattı.

KALDIĞI OTELİ ABLUKAYA ALDILAR - FOTO GALERİ

Devlet televizyonu, Sri Lanka'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini, Rajapaksa'nın, eski ordu komutanı emekli general Sarath Fonseka karşısında kararlı bir şekilde kazandığını duyurdu.   

Habere göre, oyların tamamına yakını sayılırken, Rajapaksa yüzde 58, Fonseka ise yüzde 40 oy aldı.

AFP haber ajansı oyların sayımı devam ederken, eski ordu komutanı Fonseka'nın kaldığı otel yaklaşık 80 kadar asker tarafından kuşatıldığını bildirdi. 

Ajansa konuşan ordu sözcüsü Tuğgeneral Udaya Nanayakkara, oteldeki 400 kişi arasında asker kaçaklarının olduğu bilgisi üzerine binanın kuşatıldığını söyledi.

Muhalefet yapılan bu eylemi kınarken, Fonseka'nın güvenliğini garanti altına almak için bir komşu ülkeden koruma talep ettiği bildirildi.

Rajapakse ve Fonseka, Tamil gerillalarına karşı omuz omuza verdikleri mücadeleden dolayı Singalalılar tarafından kahraman olarak görülüyor.

Sri Lanka, Mayıs 2009'da 40 yıla yakın iç savaşın ardından Tamil gerillalarına karşı zaferini ilan etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle