GeriDünya Seçim öncesi Brown'dan gaf
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seçim öncesi Brown'dan gaf

İngiltere'de genel seçime bir hafta kala ülkede, Başbakan ve İşçi Partisi lideri Gordon Brown'un bir kadın seçmenle ilgili yaptığı gaf konuşuluyor.

Siyasi parti liderleri seçim kampanyaları çerçevesinde ülkeyi gezmeyi sürdürüyor. İşçi Partisi lideri Brown da İngiltere'nin Rochdale bölgesindeki kampanyasında seçmenlerle bir araya geldi.

İngiliz televizyonlarının haber bültenlerinde ekranlarına yansıttığı görüntülerde, Brown, Rochdale'de 66 yaşındaki Gillian Duffy adlı kadın bir seçmenle konuştuktan sonra makam aracına biniyor. Ancak üzerindeki yaka mikrofonu açık olan Brown'un aracına bindikten sonra asistanıyla konuşması ve kadın seçmen hakkında "bağnaz" yakıştırması duyuluyor ve kameralara yansıyor.

Görüntülerde, Başbakan makam arabasına binmeden önce Gillian Duffy ile, emekli maaşları, eğitim ve suç oranları gibi konularda konuşuyor ve Duffy, Brown'a, doğu Avrupa'dan gelen göçmenlerle ilgili sorular yöneltiyor, eğitim politikasından dolayı Başbakanı kutluyor.
Brown'un bu gafının ekranlara yansımasının ardından Gillian Duffy büyük hayal kırıklığı yaşadığını ve çok üzgün olduğunu söylerken, Başbakan Duffy'i bizzat arayarak özür diledi.

Genel seçimle ilgili yapılan son kamuoyu yoklamaları, ülkedeki üç büyük parti arasındaki farkın azaldığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla parti liderlerinin seçime çok az süre kala söyledikleri ve yaptıkları bu oranın değişmesinde büyük rol oynayabiliyor.

Son kamuoyu yoklamalarına göre, David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti yüzde 4-5 farkla da olsa liderliğini koruyor, Cameron'ı, kimi ankete göre Brown, kimine göre ise Nick Clegg liderliğindeki Liberal Demokrat Parti takip ediyor. Mevcut rakamlar İngiltere'de hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olacak milletvekili sayısına ulaşamayacağını ortaya koyarken, Brown, Cameron ve Clegg yarın akşam son olarak BBC'den canlı yayımlanacak programda ekonomiyi tartışacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle