Dünya Haberleri

DÜNYA

  Seçim kaybedince başkanlığı bıraktı

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka'da yapılan erken genel seçimlerde beklediği sonucu alamayan ve başbakan olamayan anamuhalefetteki Liberal Parti'nin Başkanı Uffe Elleman Jensen, parti başkanlığından istifa etti. Jensen, parti başkanlığını Anders Fogh Rasmussen'e devrettiğini ve genel başkan seçilmesine de destek verdiğini açıkladı. Uffe Elleman Jensen şöyle konuştu:

  ‘İstifa etmek için gencim ama, başkanlığa devam etmek için de yaşlıyım. Benim için kolay bir karar olmadı. Partim için hayırlı olacağına inanıyorum. Liberal partinin zirvesinde kimlerin bulunması gerektiğini zamanında belirlemek, partinin gelecek seçimlere hazırlığı açısından çok önemli’’ dedi. 14 yıldır parti başkanlığı yapan, 1982-1992 yılları arasında 10 yıl Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan 57 yaşındaki Uffe Elleman Jensen'in istifası, parti içinde üzüntü yarattı.

  Partililer, Liberal Parti'nin Jensen döneminde en parlak ve güçlü dönemini yaşadığını, son seçimlerde, partiye son 40 yılın en iyi oy oranını kazandırdığını söylediler. Siyasi çevreler, Jensen'in istifası ile siyasi arenanın sıkıcı olacağını, Başbakan Poul Nyrup Rasmussen'in en çetin rakibinden kurtulmuş olduğunu söylediler.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı