GeriDünya Seçim bitti bakan gitti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seçim bitti bakan gitti

Seçim bitti bakan gitti

ABD araseçimleri sonrası kabine revizyonu yapacağının sinyallerini veren Trump, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi soruşturmasında karşı karşıya geldiği Adalet Bakanı Sessions’ın istifasını istedi. Araseçimlerden bir gün sonra gelen zorunlu istifa rakip Demokratlar’ın tepkisini çekti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın partisi Cumhuriyetçiler, Trump için bir referanduma dönüşen araseçimlerde Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğu kaybetti. Seçimlerin hemen ertesinde beklenen oldu ve Adalet Bakanı Jeff Sessions istifa etti. Trump, bir buçuk ay önce yaptığı bir konuşmada, “Benim bir adalet bakanım yok, çok üzücü” demişti. Ancak danışmanları, seçimler öncesinde Sessions’ın gönderilmemesi yönünde tavsiyelerde bulunmuştu. Seçimden bir gün sonra Trump’a hitaben yazdığı mektupta Sessions, “Sizin isteğiniz üzerine istifamı sunuyorum” ifadesini kullanırken, göreve geçici olarak Sessions’ın özel kalem müdürü Matthew Whitaker atandı.

Whitaker, 2016 ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesini araştıran özel yetkili savcı Robert Mueller’in bütçesini kısarak soruşturmayı çökertebileceğine dair görüşlerini paylaşmaktan kaçınmayan bir isim. Whitaker’ın geçici olarak ataması, Trump’ın Rusya’nın seçimlere müdahalesine ilişkin soruşturmayı bitirmek adına hamleler yapma niyetinde olduğu şeklinde yorumlandı. Whitaker’ın Adalet Bakanlığı koltuğunda kalıcı olması beklenmiyor. Yeni bakanın kim olacağına dair birkaç isim konuşuluyor.

DEMOKRATLARDAN TEPKİ

Trump’ın Sessions’ı istifaya zorlaması, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçiren Demokratların tepkisine neden oldu. Trump ise çarşamba günkü basın toplantısında gazetecilerin Mueller soruşturmasına yönelik soruları üzerine, “Şu an herkesi kovabilirim ama yapmayacağım. Bu soruşturma baştan başlamamalıydı çünkü ortada bir suç yok. Yüz karası” dedi.

BİLGİ NOTU: Jeff Sessions, 2016’daki başkanlık kampanyasında Donald Trump’ı destekleyen az sayıdaki Cumhuriyetçi senatör arasındaydı. Trump’ın başkan olur olmaz gündeme getirdiği 6 Müslüman ülkeye yönelik ABD’ye giriş yasağının uygulanmasında Sessions hayati bir rol oynadı. Ancak Sessions, 2016’daki seçim kampanyası sırasında Rus Büyükelçi ile görüştüğü gerekçesiyle Adalet Bakanlığı’nın soruşturmalarının hepsinden çekilince Trump’ın öfkesini üzerine çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle