GeriDünya Scotland Yard’da tacize uğradım, tehdit edildim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Scotland Yard’da tacize uğradım, tehdit edildim

Scotland Yard’da tacize uğradım, tehdit edildim
refid:3860979 ilişkili resim dosyası

Scotland Yard’ı dize getiren Türk asıllı kadın dedektif Sarah Nevin Locker, Uğur Dündar’a konuştu. Eşi de kendisi gibi dedektif olan Nevin Locker, "Görev yaptığım sürece ırk ayrımcılığına tabi tutuldum, cinsel tacize uğradım. Ayrıca ölümle de tehdit edildim. Bu nedenle iki kez intihara teşebbüs ettim" dedi.

SARAH Nevin Locker, İngiltere’de yaşayan bir Türk ailenin kızı. İngiliz eşi Garry’de dedektif. İki çocuk annesi, narkotik dedektifi Nevin Locker, dünyaca ünlü Scotland Yard’da 17 yıl boyunca başarıyla çalışmış ve terfiye hak kazanmıştı. Ancak terfi ettirilmediği gibi ırkçı saldırılar ve cinsel tacizlerle hayatı zindana çevrildi. Masasında porno dergiler bulan, dosyalarının üzerine "Deli Türk" ya da "Köpek Türk" yazılan genç kadının şikayetleri üzerine açılan soruşturmadan sonuç alınmadı.

Yaşadıklarına daha fazla tahammül edemeyen kadının hukuk girişimleri sonucu Scotland Yard, BBC Televizyonu’da Locker’dan özür diledi. Ancak bunun ardından tacizler durmadığı gibi kurumda kimsenin kendisiyle tek kelime bile konuşmadı. Hakkını bu kez dava açarak arayan Locker, Scotland Yard’ı 1 milyon Pound tazminat ödemeye mahkum etti ve emekli oldu.

Arena Genel Yönetmeni Uğur Dündar, tüm bu olaylardan sonra İngiltere gündemine oturan Sarah Nevin Locker’la Londra’da buluştu. İşte Nevin Locker’ın kendi ağzından Uğur Dündar’a anlattıkları:

Nevin hanım siz İngiltere’de hukuk tarihine geçen bir davayı kazandınız. 1 milyon Pound emekli ikramiyesi aldınız.

- Onlar tam 1 milyon vermedi, nakit olarak 215 bin pound verdiler, gerisini taksitle ödeyecekler. 1 milyon Pound’a tamamlanması için benim 87 yaşıma kadar hayatta olmam lazım.

ORAL SEKS İDDİALARI

Mesleğime devam edebilseydim diye düşündüğünüz oluyor mu?

- Her zaman diyorum. Çünkü para her şey değil. Polis olduğumda otuz yıl çalışmayı ve terfi etmeyi düşlüyordum. Ayrıldığımda 17 yıllık polis memuruydum. Dedektiftim.

Scotland Yard’da çalışırken oral sekse zorlandığınız iddiaları yer almıştı. Doğru mu bunlar?

- Hayır, öyle bir şey olmadı. Bir dedektif masanın altında oral seks gibi çirkin taklitler yapıyordu! Ama gazeteler bunu sanki gerçek oral seksmiş gibi yazdılar!

Seks kursuna gitmeyi talep ettiniz mi?

- Onlar benimle alay etmek için yaptılar bunu. Güya sanki ben "Beni bir seks kursuna gönderin. Biz yabancı kadınlar tüylü olduğumuz için her zaman ağdaya ihtiyaç duyarız" gibi saçma sapan şeyler yazmışım. El yazıları laboratuvarda incelendi ve hepsinin onlara ait olduğu ıspatlandı. Eşimle boşanma aşamasına geldik. Öyle bir an geldi ki, ne yapacağımı şaşırdım. Bunalıma girip, uyku ilacıyla intihara teşebbüs ettim.

YÜZÜME ÖLÜM TEHDİDİ

Ölümle tehdit edildiniz mi?

- Evet, edildim. Bir arkadaşım "Bir polis istasyonuna ya da polis garajına yalnız girme" diye uyardı. Başka bir arkadaşım "Hayatın tehlikede. Ona göre korun, yürü, hareket et" diye haber getirdi. Ve bir gün de polis istasyonunda 2 kişi beni merdiven aralığında durdurup "İşi daha fazla karıştırırsan, şunu iyi bil ki, sonuç alındığı zaman sen hayatta olmayacaksın" dediler. Bu tehdidi yüzüme karşı yaptılar.. O sırada hamileydim. Bunları duyunca aniden kriz geçirip hastaneye kaldırıldım.

Peki sadece Türk ve kadın olduğunuz için mi bu işkencelere maruz kaldınız?

- Hem kadın, hem de Türk olduğum için. Scotland Yard’dan bir daha dönmemek üzere ayrıldığım günü hayatım boyunca unutamayacağım. Üniformamı almak için evime geldiler. Öylesine üzüntülüydüm ki, imzalamam için uzattıkları belgeleri yırtıp attım. Çılgınca ağlıyor ve avazım çıktığı kadar bağırıyordum. Çünkü böylesine bir acı sonu hak etmemiştim.

Bunca badireyi atlattıktan ve büyük mücadele verdikten sonra şimdi Nevin Locker sokakta yürürken, kendisini haklı bir davanın temsilcisi olarak görüyor mu?

- Benim davamdan sonra poliste çok büyük değişikler oldu. Ayrıca İngiltere gibi bir ülkede, kadınların ve yabancıların seslerini duyurmada önemli katkılarım olduğuna inanıyorum.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle