GeriDünya Schröder kılpayı kazandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Schröder kılpayı kazandı

Alman hükümeti, Afganistan`a gönderilecek 3 bin 900 askerin hazır tutulmasıyla bağlantılı olarak yapılmasını talep ettiği güven oylamasını çok az farkla kazandı. Hükümet, en az 334 oya ihtiyacı olan oylamada, 326`ya karşı 336 oyla güven oyu aldı. Oylamada, çekimser kalan milletvekili olmadı.

Başbakan Gerhard Schröder, oylamadan önce yaptığı konuşmada, Afganistan`a insani yardım yapılabilmesinin Taliban`a karşı askeri harekat başlatılmasıyla mümkün olabildiğine dikkati çekerek, Afganistan`daki istikrarın ve yeniden imarın sağlanabilmesi için Almanya`nın da gerekli her türlü önlemi alması gerektiğini belirtti.

Uluslararası terörizme karşı mücadelenin daha uzun zaman alacağını kaydederek, ``Almanya, 1989 yılından sonra birlik ve beraberliğine kavuştu, ancak dünyadaki sorumluluklarından kaçamaz. Uluslararası terörizme karşı mücadeleden kaçamayız, kaçmak da istemiyoruz`` dedi.

Almanya`nın insani yardım için 100 milyon, Afganistan`ın yeniden imarı için de 160 milyon mark yardım öngördüğünü hatırlatan Schröder, ``Taliban`a karşı elde edilen askeri zafer sayesinde bugün Afganistan`daki insanlara insani yardım ulaştırabiliyoruz`` diye konuştu.

Schröder, potansiyel teröristlerin ortaya çıkartılması için soruşturmaların artırıldığını, tutuklamaların olduğunu ve yaklaşık 200banka hesabının da kapatıldığını belirterek, ``Yurtdışındaki istihbarat birimleri ile de işbirliğimiz çok iyi düzeyde, ancak henüz işin başındayız`` dedi.

AFGAN HALKINA YARDIM FIRSATI

Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise Afganistan`daki askeri harekat sayesinde ilk kez Afgan halkına yardım etme imkanının ortaya çıktığını, ancak bu yardımın sürekli olarak güvence altına alınması gerektiğini söyledi.

Fischer, muhalefetin hükümete karşı tutumunu da sert bir dille eleştirerek, ``Aslında Schröder iktidarda kalsın diye dua ediyorsunuz. Çünkü sizler daha iyisini yapamayacağınızı biliyorsunuz`` dedi.

Ekonomik İşbirliği Bakanı Heidemarie Wieczorek-Zeul, hükümetin en büyük başarısının Afgan halkına sağladığı insani yardımlar olduğunu, Almanya`nın, bu ülkedeki yeniden imara da katkıda bulunacağını ve kadın haklarının yeniden sağlanması için çaba harcayacağını kaydetti.

Wieczorek-Zeul, kendilerinin de sadece barışın sağlanması için çaba harcadıklarını belirterek, ``Barışın sağlanması ve fakir insanlara yardım edilebilmesi için, askeri harekat da dahil tüm gerekli önlemlerin alınması gerekir`` diye konuştu.

Hıristiyan Demokrat Birlik ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CDU/CSU) Federal Meclis Grup Başkanı Friedrich Merz ise Birlik partilerinin terörizme karşı mücadele konusunda hükümete her zaman destek verdiğini, bunun için her türlü tartışmadan kaçındığını ancak hükümete güvenoyu vermeyeceğini söyledi.

Koalisyon hükümetinin tam harekete geçmesi gerektiği bir dönemde büyük bir kriz içine düştüğünü savunan Merz, Başbakan Schröder`in, koalisyon partileri arasındaki ilişkileri iyi değerlendiremediğini iddia etti. 

Merz, ``Afganistan`a asker gönderilmesi konusunda hükümet ile görüş birliği içindeyiz. Ancak, ekonomide ve işsizlik konusunda bu kadar başarısız olan bir hükümete güven oyu veremeyiz`` dedi.

Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle, koalisyon hükümetinin sonunun geldiğini belirterek, Başbakan Schröder`den, güven oylamasını, Afganistan`a gönderilecek askerlerin hazır tutulması konusunda yapılacak oylamadan ayrı olarak yapmasını istedi.

Westerwelle ayrıca, hükümetin iç politikasını eleştirerek, ``Federal Almanya Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana ilk kez Avrupa`daki batılı ülkeler arasında en düşük ekonomik büyüme hızına sahip`` diye konuştu.

FDP Federal Meclis Grup Başkanı Wolfgang Gerhardt, hükümetin tutumunu eleştirerek, ``Uluslararası terörizme karşı mücadelede hepimiz benzer görüşleri paylaşıyoruz, ancak işsizlerin sayısının 4 milyona ulaşmasına neden olan ve ekonomiyi çok kötü hale getiren bir hükümete güvenoyu veremeyiz`` şeklinde konuştu.

Birlik 90/Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkanı Kerstin Müller ise hükümetin uluslararası terörizme karşı mücadelede istikrarlı bir tutum izlediğini belirterek, ``Usame Bin Ladin ve kendisine bağlı El Kaide örgütünün amacı Arap ülkelerindeki rejimi, İsrail`i ve bizleri yok etmek. Askeri harekata her ne kadar karşı da çıksak, sınırlı bir harekat gerekli. Üstelik Alman askerleri hava ve kara operasyonlarına katılmayacak`` dedi.

Demokratik Sosyalizm Partisi (PDS) Meclis Grubu Başkanı Gregor Gysi, partisinin başından bu yana terörizme karşı savaş sürdürülmesine karşı çıktığını hatırlatarak, askeri harekatın Afganistan`daki çözüme katkı sağlamayacağını savundu.

SAVAŞ KARŞITI GÖSTERİ

Bu ara, Reichstag adı verilen parlamento binası önünde toplanan yaklaşık 200 savaş karşıtı gösterici, Afganistan`a asker gönderilmemesi çağrısında bulundu.

Binanın giriş kapısına uzanan göstericiler, binaya giren milletvekillerine, ``Savaşa hayır deyin`` diye bağırdılar.

Polis, binanın önündeki yola çıkarak, milletvekillerinin araçlarını durdurmaya çalışan 80 kişilik bir gruptan 2 kişinin tutuklandığını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle