GeriDünya Savcılıktan MİT soruşturması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savcılıktan MİT soruşturması

İsviçre Federal Savcılığı, Türk Milli İstihbarat Teşkilatı MİT'in İsviçre'de casusluk yaptığı iddiası üzerine soruşturma başlattı. Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey'in Ankara ziyaretinin Türkiye tarafından ertelenmesi sonucu iki ülke arasında patlak veren kriz, MİT'in dava edilmesine kadar gidebilecek bu yeni süreçle iyice derinleşti.

Calmy-Rey'in bir PKK militanı ile Lozan'da görüştüğünün MİT tarafından rapor edilmesi üzerine Federal Savcılık, İsviçre'nin ciddi gazetelerinden Tagesanzeiger'in haberi üzerine soruşturma başlattığını açıkladı. Haberi ihbar kabul ettiklerini söyleyen Federal Savcılık sözcüsü Hansjürg Mark Wiedmer, ‘‘Olayı açıklığa kavuşturmak için gerekli araştırmayı yapacağız. Elbette durumu bilmek istiyoruz’’ dedi.

İsviçre ile Türkiye arasında patlak veren bu gelişmeler sonucu İsviçre parlamentosunun

çekmecede tuttuğu sözde Ermeni soykırımını tanıma tasarısını yeniden masaya çıkarması ve meclise sunması bekleniyor. Tasarının kasım ayı ortalarında gündeme getirilmesi planlanıyor.

İSVİÇRE KARIŞTI

Savcılığın açtığı soruşturma İsviçre basınında da büyük yankı yarattı. Tüm İsviçre gazeteleri olaya geniş yer verirken, ülkenin en büyük günlük gazetesi Blick Pazar dün haberi ‘‘Yedi Perdelik Karalama Oyunu’’ üst başlığıyla verdi ve ‘‘Dışişleri Bakanı Calmy Rey, Türk tuzağına böyle düşürüldü’’ manşetini attı. Gazete, Calmy-Rey'in bu yılın 29 Ağustos tarihinde Lozan'da yapılan bir toplantıya konuşmacı olarak katıldığı ve toplantıdan sonra bir Kürt'ün bakanın yanına gelerek Türkiye'yi ziyaretinde PKK lideri Abdullah Öcalan'ın durumunu gündeme getirmesini istediğini, ancak bakanın kendisine bu dileğini yazılı olarak yapmasını isteyerek oradan uzaklaştığını yazdı. Habere göre, MİT bu olayı, bakanın PKK militanıyla görüştüğü şeklinde rapor ederek İsviçre istihbarat teşkilatına bildirdi. İsviçre istihbaratının da hiç araştırmadan konuyu Dışişleri Bakanı'nı hiç sevmeyen Cumhurbaşkanı Pascal Couchepin'e ilettiği, Cumhurbaşkanı'nın Bern Büyükelçisi Metin Örnekol'u makamına çağırdığı ve büyükelçinin de MİT'in raporunu doğruladığı ifade edildi.

Bern Büyükelçiliğimiz ise ziyaretin ertelenmesiyle ilgili İsviçre basınında çıkan haberleri iç politik bir oyun olarak niteleyerek yalanladı. Türk yetkililer İsviçre Dışişleri Bakanı'nın resmi ziyaretinin, Waadtland kanton meclisinin sözde Ermeni soykırımını tanıması yüzünden ertelendiğini vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle