GeriDünya Savaşlarda çocukları korumak için BM listesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savaşlarda çocukları korumak için BM listesi

Savaşlarda çocukları korumak için BM listesi
refid:12222880 ilişkili resim dosyası

BM Güvenlik Konseyi, çatışma ve savaş durumlarında çocukların korunmasını amaçlayan ve çocuklara karşı işlenen suç listesini genişleten karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

Meksika tarafından hazırlanan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok BM ülkesi tarafından desteklenerek Konsey’in oylamasına sunulan karar tasarısı, 15 üyenin tümünün oylarıyla kabul edildi. Kararda savaşlarda çocuklara karşı işlenen suçların uluslararası hukuk kurallarının ihlali olduğu belirtilerek “çocukları öldürme, yaralama, tecavüz etme, cinsel şiddette bulunma ve çocukları zorla savaştırma” gibi eylemler kınandı. BM üyesi ülkelerden bu tür suçları önlemeleri ve suçluları derhal yakalayıp adalete teslim etmeleri istendi. Karara göre, bu tür suçları işleyen ülkeler ya da gruplar BM’nin “utanç listesine” alınacak.

Konsey’in geçen martta kabul ettiği aynı amaçlı bir başka kararın ardından çocukları savaşmaya zorlayan 60 ülke ve isyancı grubun ismi bu utanç listesine işlenmişti. BM verilerine göre dünyada halen 250 bin çocuk asker bulunuyor.

Afgan çocuklara füze

Afganistan’ın Kandahar kentinde düzenlenen hava saldırısında aynı aileye mensup 4 kişi öldü, ölenlerin 3’ünün çocuk olduğu açıklandı. Saldırıda evi hedef alınan ve 3 çocuğuyla yeğenini kaybeden Abdurrahim, iki füzenin evine isabet ettiğini söyledi. Kentin güneyindeki Arghandab bölgesindeki Kovuk köyünde, ABD tarafından düzenlenen hava saldırısının ardından valilik binası önünde “Amerika’ya ölüm” sloganları atıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle