GeriDünya Savaş suçlusunu Vatikan saklıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savaş suçlusunu Vatikan saklıyor

Hırvatistan’ın AB üyeliği önündeki en büyük engel olan savaş suçlusu Ante Gotovina’nın Vatikan tarafından saklandığı iddia edildi.

BM Uluslararası eski Yugoslavya için Suç Mahkemesi’nin (ICTY) Başsavcısı Carla Del Ponte, İngiliz Daily Telegraph Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Hırvat General Ante Gotovina’nın Hırvatistan’daki bir Fransiskan Manastırı’nda tutulduğunu sandığını söyledi. Del Ponte, Vatikan’ın Hırvatistan’da 80 manastırının bulunduğunu ve Ante Gotovina’nın yerini birkaç günde belirleyebileceğini söyledi. Papa 16’ncı Benedikt’e doğrudan çağrı yapan Del Ponte’nin yanıt alamayınca olayı basına yansıtmaya karar verdiği sanılıyor.

SAVCIDAN AĞIR SUÇLAMA

Del Ponte, ‘Bir Fransiskan Manastırı’nda olduğuna dair bilgi aldım, Katolik Kilisesi onu koruyor. Konuyu Vatikan’a ilettim, bu konuda kesinlikle işbirliği yapmak istemiyorlar’ dedi. Geçen Temmuz ayında Carla Del Ponte, Vatikan’ın Dışişleri Bakanı sayılan Başpiskopos Giovanni Lajolo ile görüşmüş, ancak Vatikan’ın BM’ye yardım etme gibi ‘uluslararası bir zorunluluğu’ olmadığı yanıtını almıştı. Kadın savcı, ‘Ellerinde bu yönde istihbarat olmadığını söylüyorlar, ben buna inanmıyorum. Katolik Kilisesi’nin en ileri istihbarat örgütlerine sahip olduğunu düşünüyorum’ dedi.

General Ante Gotovina, 1991-95 yılları arasındaki Sırp-Hırvat savaşında Sırplara yönelik etnik temizlik suçlamalarıyla aranıyor. ICTY, 2001 yılında en az 150 Sırp’ın katledilmesiyle ilgili gıyabında suçlamada bulunmuştu. Geçen Mart ayında ise AB, Ante Gotovina’nın teslim edilmesinde ICTY ile işbirliği yapmadığı gerekçesiyle Hırvatistan ile üyelik müzakerelerine başlamayı ertelemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle