GeriDünya Savaş rezervlerini açtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savaş rezervlerini açtı

Savaş rezervlerini açtı
refid:3815631 ilişkili resim dosyası

Sibirya’dan gelen başta Rusya’nın Avrupa bölgesi olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerini etkisi altına alan dondurucu soğuklar, Moskova yönetimini harekete geçirdi. Moskova’da yapılan kış zirvesinin ardından hem soğukla başedebilmek hem de diğer ülkelere gaz sevkıyatına devam edebilmek için olağanüstü haller için oluşturulan stratejik rezervleri kullanma kararı alındı.

RUSYA’nın kuzeydoğusundan gelen dev soğuk hava cephesi Rusları bile korkutmaya başladı. Eksi 30 derecelik soğuklara ilk iki gün espriyle yaklaşan Moskovalılar, bir gecede 7 kişinin donarak ölmesinin ardından dün durumun ciddiyetini yavaş yavaş anlamaya başladı.

Yüzbinlerce konutta merkezi kalorifer sistemleri tam kapasite çalıştırılmasına rağmen evlerdeki ısı her geçen saat düşmeye başladı. Çarşamba gecesi eksi 33 dereceyi gören Moskova’daki konutlardaki iç ısı salı ve çarşamba günkü artı 21 dereceden büyük kayıplar vererek 15-17 dereceye düştü. Moskova’da bile yapıların dış cephe duvarlarının böylesine uzun sürebilecek soğuğa göre tasarlanmadığı kanıtlanmış oldu.

Rus meteoroloji dairesi, dün Moskova’nın 19 Ocak 1927 tarihinden bu yana en soğuk gününü yaşadığını duyurdu. O
/images/100/0x0/55eb0299f018fbb8f8a51cf9
tarihte gündüz hava sıcaklığı eksi 32 derece olarak kaydedilmişti, dün ise havanın bir derece daha ’sıcak’ olduğu bildirildi. Aşırı soğukla başedebilmek için enerji ihtiyacı artarken Rus hükümeti, Moskova’daki soğuk zirvesinde savaş ve olağanüstü durumlar için tutulan stratejik enerji rezervlerini kullanıma açma kararı aldı.

Rusya Enerji Bakanı Viktor Hristenko, kabine toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada stratejik enerji rezervinden önce sıvı yakıt ve kömür stoklarının kullanıma açılacağını söyledi. Dev Gazprom şirketi ise ülkedeki soğuklarla mücadele ve aynı zamanda yabancı ülke tüketicilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeraltı gaz depolarını ikinci günde kullanıma açtı. Uzmanlara göre Rusya’daki enerji stokları bir ay dayanabilecek.

Rusya meteoroloji dairesi pek iç açıcı haber vermiyor. Son tahminlere göre soğuklar önümüzdeki salı günü bir parça hafiflemekle birlikte şubat ayı başına kadar Rusya’yı hakimiyeti altında tutmaya devam edecek.

SOĞUK hava sadece Rusya’yı değil, Doğu Avrupa’nın da büyük bir kısmında hayatı felç ediyor. Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya’da da aşırı soğuklar kendini hissettirmeye başlarken, Estonya’da yoksullara ekstra gıda ve kıyafet dağıtıldı ve otobüs ya da tren garlarında barınmalarına izin verildi. Letonya’da meteoroloji dairesi, gelecek günlerde hava sıcaklığının 32 derecenin altına düşmesinin beklendiğini açıklarken, Litvanya’da en düşük hava sıcaklığı eksi 27 derece olarak tespit edildi. Polonya’da soğuklar nedeniyle son dokuz günde 19 kişi hayatını kaybederken, bu kış soğuklardan ölenlerin sayısı 122’yi buldu.

Eksi 30 derecede ibadet

İnançlı Ruslar, Moskova’daki - 30 derece soğuğa rağmen, Ortodoks geleneklerine uygun olarak sudan haç çıkarma ibadetini yerine getirdiler.

Moskova metrosunda çıldırtan reklam

Kavuran soğukların kol gezdiği Moskova sokaklarından nispeten sıcak metroya inen halkı buradaki bir reklam çileden çıkarıyor.

Her metro vagonuna yerleştirilen reklam yazısında ünlü yazar Aleksandr Puşkin’in şiirlerinden bir cümle göze çarpıyor. "Dışarıda soğuk ve güneşli bir gün. Oh ne güzel." Bu reklam yazısını okuyan birçok kişi Moskova belediyesini arayarak "siz halkla dalga mı geçiyorsunuz" şeklinde eleştiriler yöneltmeye başladı. Belediye ise "Reklam yazısı soğuklar bastırmadan çok önce metroya yerleştirildi. Kesinlikle alay anlamına gelmiyor" savunmasını yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle