Dünya Savaş bitmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savaş bitmedi

Savaş bitmedi

Kürt güçleri Kobani’nin merkezinde IŞİD güçlerini çıkardı. Ancak Kobani merkezinde yıkım büyük. Ayrıca kent çevresindeki köylerde IŞİD varlığını sürdürüyor.

SURİYE’nin kuzeyindeki, Şanlırfa’nın Suruç ilçesine komşu Kobani’yi 16 Eylül’den beri kuşatan terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin kentin merkezinden ayrıldığının açıklanmasının ardından önceki gece kutlama yapılırken dün ise yıkım bir kez daha gözler önüne serildi. IŞİD’in kuşatmasının ardından Kobani ve çevre köylerden 200 bini aşkın kişi kaçarak Türkiye’ye sığınmıştı. Başta Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı YPG olmak üzere Kürt güçleri ile IŞİD arasındaki ağır silahların kullanıldığı çatışmalardan geriye, yıkılan binalar, harabeye dönen mahalleler, çöken altyapı ve hurdaya dönen araçlar kaldı. Kent merkezinde neredeyse hasar almayan bina bulunmuyor.

Halka ‘Dönmeyin’ diyoruz

Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, kentin kontrolünün tamamını ele geçirdiklerini yinelerken “Kobani’yi yeniden inşa edeceğiz, bağ, bahçe ve evlerimizi yeniden yapacağız. Çocuklarımız parklarda oyun oynayacak, anneler çocuklarına öyküler okuyacak, özgür bir gökyüzünde şiirlerimiz okunacak... Bugüne kadar savaştık, bundan sonra ise yeni bir kentin kurulması için çalışacağız. Toprağını, harcını yeniden yapacağız” dedi. Kobani Kantonu Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı İdris Nassan da “Büyük yıkım var, kentin yüzde 50’si yıkıldı. Halka hemen evlerine dönmemelerini, beklemelerini söylüyoruz. Çünkü en temel ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Kentin yeniden inşaası için uluslararası yardıma ihtiyacımız var” diye ekledi. Nassan, kentin kurtarılmasından sonra sıradaki hedefin köyler olduğunu da söyledi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü de Kobani’nin güneydoğusu ve güneybatısındaki köylerde çatışmaların devam ettiğini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı da “Savaş henüz bitmedi” açıklaması geldi. ABD Merkez Komutanlığı CENTCOM açıklama yaparak IŞİD’in Kobani’nin yüzde 90’ından çıkarıldığını belirtti. Koalisyon ülkelerinin savaş uçakları dün de iç kesimlerdeki köylerde tespit edilen bazı IŞİD hedeflerini bombaladı.

Savaş bitmedi

HDP’den ziyaret

Suruç ilçesindeki Mahser Mahallesi’nde toplanan bir grup, dün kutlama yapmak için Kobani tarafına geçmek istedi. Bölgede önlem alan jandarma ekipleri kalabalığa gaz bombasıyla müdahale etti. Bir süre bekleyen grup, bölgeye çevik kuvvet ekiplerinin de gelmesiyle sınırdan uzaklaştı. Aralarında 10 milletvekilinin de bulunduğu HDP heyeti ise Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan IŞİD militanlarının çekilmeye zorlandığı Suriye’nin Kobani kentine geçti. Aralarında HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ile HDP Şanlıurfa Milletvekilleri İbrahim Ayhan ve İbrahim Binici’nin de bulunduğu heyeti, burada Kobani Kanton Eşbaşkanı Enver Müslim ile Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah ile YPG’liler karşıladı. HDP milletvekilleri, kendilerini karşılayanlara yanlarında getirdikleri çiçekler ile kutular içerisindeki baklavaları verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle