Dünya Haberleri

DÜNYA

  Savaş alanında karınca taktiği

  hurriyet.com.tr
  18.11.2009 - 02:25 | Son Güncelleme:

  İspanya ordusu savaş taktiğini karıncalardan alacak. Karıncaların yiyecek bulma tekniği araştırıldı, askerlerden de aynı tekniği uygulamaları istenecek.

  SAVAŞAN KARINCALAR - GALERİ

   

  Granada Üniversitesi araştırmacısı Mora Garcia, savaş alanında askeri konuşlanma düzenini geliştirmek adına karınca yuvalarının davranışlarını takip eden bir sistem geliştirdi.

   

  İspanya ordusunun ilgilendiği sistemde, Garcia askerlerin çeşitli arazilerde en hızlı şekilde hareket edebilmelerini sağlayacak en kısa rotaları oluşturuyor. Bunu sağlayabilmek için karıncaların yuvaları ile yemek kaynakları arasında izledikleri yollar ve hareketleri inceleniyor.

   

  KARINCA NASIL YEMEK BULUYOR

  Karıncalar yuvaları ve yemek kaynağı arasındaki en kısa mesafeyi saptayabiliyorlar ve daima en pratik rotaları kullanıyorlar.

   

  Karıncalar yemek ararlarken geçtikleri her yere bir çeşit kimyasal ile izlerini bırakıyorlar. Zamanla buharlaşan kimyasal karınca yemeği bulduktan ve yuvasına taşımaya başladıktan sonra eski, belirsiz rotayı yok ediyor. Böylece yeni kimyasal iz en kısa, pratik yolu belirlemiş oluyor.

   

  ASKER KARINCA SİMÜLASYONU

  Karınca yuvası algoritması verilen sistemde, Garcia yarattıkları bilgisayar simülasyon programıyla karıncaların oluşturdukları rotaları çeşitli etkenlerin dahil edildiği ortamlarda deniyorlar.

   

  İleride İspanya Ordusu üyelerinin de katılım göstereceği projede, karıncalar askerler olarak düşünülerek savaş alanında en iyi hareketleri tespit etmekte kullanılacaklar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı