GeriDünya Satış tamamen yasal daha önce de sattık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Satış tamamen yasal daha önce de sattık

Romanya Ulusal İhracat Denetim Ajansı (ANCEX), İtalya’da el konulan kalaşnikofların satışının ‘tamamen yasal bir satış olduğunu’ ileri sürdü. ANCEX’in yaptığı açıklamada silahları alan Amerikan şirketinin ciddi bir şirket olduğunu belirlediği de kaydedildi.

BAYRAKTAR Gemicilik şirketine ait Türk bandıralı ‘Adnan Bayraktar’ın üç konteyner dolusu 8000’e yakın silahı Akdeniz ile Atlantik Okyanusu arasında irtibat limanı olan Güney İtalya’nın Gioia Tauro limanına normal konçimento ile teslim ettiği öğrenildi.

Üç konteynerın gelecek hafta yüksek tonajlı bir İngiliz bandralı gemiyle ABD’nin Georgia eyaletinin Savannah limanına hareket etmesi öngörülüyordu. Silahları ihraç eden Rumen ‘Romarm’ şirketi, daha önce de ABD’ye bu tür, her tetik çekişte tek kurşun atan uluslararası silah ihracatına ve ithalatına uygun silahları sattıklarını ve yüklediklerini açıkladı. Köstence limanında gümrük işlemlerini denetleyen ANCEX’in sorumlusu Nineta Barbulescu ‘Romarm’ şirketinin ihracat işlemlerinin yasalara uluslararası ihracat ve taşımacılık normlarına uygun olduğunu belirtti.

Bize yanıcı ve parlayıcı organik madde dediler

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, bir Türk gemisinde binlerce kalaşnikof bulunmasıyla ilgili olarak geminin İstanbul Boğazı’na girişte yaptığı beyanda, ‘yanıcı ve parlayıcı madde’ taşıdığını beyan ettiğini bildirdi. Yıldırım, konuyla ilgili hazırlanan bilgi notunu açıkladı. Buna göre, Arkas Acentasına ait Adnan Bayraktar isimli Türk bayraklı konteyner gemisi, Bulgaristan’ın Varna Limanı’ndan, İtalya’nın Gioia Tauro Limanı’na sefer yaptı.Gemi İstanbul Boğazı’na girerken yükünü, ‘yanıcı ve parlayıcı organik kimyasal madde’ olarak bildirdi.

Geçen ay el konmuş

Mali polisinin, ‘Adnan Bayraktar’ adlı gemide bulunan kalaşnikoflara, 20 Mart 2004 tarihinde el koyduğu bildirildi. Gioia Tauro’da geçen ay yapılan operasyona katılmış olan üst düzey mali polis yetkililerinden edinilen bilgiye göre, olaydan sorumlu olmadıkları anlaşılan geminin personeli hakkında herhangi bir soruşturma açılmadı.

TÜRKLER SUÇSUZ

İtalyan yetkili, ‘20 Mart’ta, gemi içinde silah bulunan üç konteynıra el koymakla yetindik. Türk gemisi neticede bir şirketten aldığı malı diğer bir şirkete götürmekten başka bir şey yapmıyor. Gemi personelinin bu konuda bir sorumluluğu yok. Dolayısıyla, konteynırlara el koymamızla, gemiyle işimiz de bitmiş durumdaydı’ dedi. Olayın, Palmi Cumhuriyet Savcılığı’nın kararıyla uzun süre gizlendiği ve önceki gün basına açıklandığı belirtildi.

Tüfeklerin asıl yeri G. Amerika ülkeleri mi

Adı açıklanmayan ve merkezi Georgia olan bir Amerikan silah şirketi tarafından ithal edilen AK-47’ler ile 11 adet makineli tüfeğin büyük bir olasılıkla daha sonra yasadışı olarak Güney Amerika’ya sevk edilebileceği yorumları yapılıyor. İtalyan bir gümrük görevlisi, ‘Geminin rotasının Kuzey Amerika olduğunu biliyoruz, ancak silahların buraya gidip gitmeyeceğini tam bilmiyoruz’ dedi. AK-47’lerin tetiğinin bir seferde tek atış yapacak şekilde ayarlandığına işaret eden uzmanlar, silahların kısa sürede modifiye edilebileceğini belirtiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle