Dünya Haberleri

DÜNYA

  SAS yolcu uçağı terör korkusuyla F-16 tarafından takibe alındı

  Mithat DOĞAN/OSLO, (DHA)
  20.02.2006 - 11:43 | Son Güncelleme:

  İspanya'nın Malaga kentinden havalanıp, Norveç’e SK 4684 sayılı seferini yapan İskandinav Havayolları (SAS) yolcu uçağı, Almanya üzerinden uçarken kule ile bağlantı sağlanamadığı için ’terör’ veya ’kaçırılma’ kuşkusuyla savaş uçakları tarafından takip edilmeye başlandı.

  Hava sahalarını kullanan SAS yolcu uçağıyla bağlantı kuramayan Alman kule yetkilileri, durumu hemen Avrupa Hava Güvenliği - Eurocontrol’a haber verdi. Terör ya da kaçırılma korkusuyla alarma geçen Eurocontrol, hemen bir F-16 savaş uçağını kontrol için havalandırdı. Yolcu uçağına iyice yaklaşıp kontrol eden ve pilotla bağlantı kuran F-16 pilotu, sorunun radyo kontağındaki bir teknik arızadan kaynaklandığını öğrenince geri döndü.

  ‘AŞAĞIDAKİ İNSANLARI KORKUTMUŞUZ’

  Yolculardan Dag Roar Lie, yaşadığı korkulu dakikaları, "Tam uyumak üzereydim ki, yanımdaki adam ’Dışarıda bir savaş uçağı var’ dedi. Şaka yaptığını sandım ama kanadımızın hemen altındaki F-16’yı görünce çok korktum. Hemen hostese söyledim, ama o da benim şaka yaptığımı sandı. Onların birşey bilmediğini anlayınca daha da endişelendik" diye anlattı.

  Uçak personelini, durumu kaptana iletmesi için uyaran yolcular, birkaç dakika sonra kaptandan gelen "Bir F-16 uçağı bizi kontrol etti. Almanya üzerinden uçarken kule ile bağlantıyı kaybettiğimizi ve aşağıdaki insanları korkuttuğumuzu söyledi. Herşey yolunda" anonsuyla rahat bir nefes aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı