GeriDünya Şaron'a Başhaham'dan 'Suikast caizdir' desteği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şaron'a Başhaham'dan 'Suikast caizdir' desteği

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Batı ile ilişkililerinin giderek gerginleşmesine neden olan Filistinli militanlara yönelik suikast politikasının ''caiz olduğu'' belirtildi.

İsrail Başhahamı İsrael Meir Lau,''Hükümen Filistinli teröristleri engellemek için aldığı önlemler dinen uygundur'' diyerek,Şaron'a destek verdi. Lau, Filistinli sivillere saldırılmaması ve İsrailli sivillerin de önlem alınmasını hükümete bırakmaları gerektiğini kaydetti.

Lau, Filistinli imamların hutbelerindeki çağrıları andıran bir şekilde, ülkenin içinde bulunduğu bu durumda savaşmanın ''farz'' olduğunu öne sürerek, ''Yahudiler... Biri sizi öldürmeye kalkışırsa, önce siz onu öldürün'' şeklindeki tarihi Yahudi öğretisini tekrarladı.Başhaham, ''farz olan bu savaşta'' yer alanların dini yükümlülüklerinden muaf tutulacağını iddia etti.

Lau'nun sözleri, solcu Meretz Partisi üyelerinden Ran Kohen tarafından, ''çizmeyi aşmak'' olarak nitelendirildi.

Öte yandan Şaron, dün akşam Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim merkezi Ariel'de yapılan Likud toplantısında artık soğukkanlılık politikası izlemediğini belirterek, son yapılan saldırılarla ''bütün bir hücrenin suikastla ortadan kaldırıldığını'' ifade etti ve ''Bunun neresi soğukkanlılık politikası'' diye sordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle