Dünya Haberleri

DÜNYA

  Şaron yatakta dünya ayakta

  Hürriyet Haber
  05.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Ariel Şaron, dün beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı. 15 gün önce "hafif" bir inme atlatan Şaron’un durumu bu kez çok ciddi. Yetkileri yardımcısı Ehud Olmerd’e devredilen Şaron’un rahatsızlığı, kritik bir dönemdeki Ortadoğu’yu etkileyebilir.

  Ariel Şaron, dün akşam belden aşağısını hissetmediğini söylemesinin ardından bilincini kaybedince, Necef çölündeki çiftliğinden sedyeyle alınarak, Kudüs’te hastaneye kaldırıldı. "Ağır" bir beyin kanaması geçirdiği anlaşılan ve hemen ameliyata alınan Şaron, yaşam destek ünitesine bağlandı.

  Şaron, Kudüs’teki Hadassah Hastanesi’nde 7 saatlik ikinci bir ameliyat daha geçirdi. 77 yaşındaki Şaron’un beyin kanamasının durduğu, ancak halen yoğun bakımda bulunan Başbakan’ın durumunun kritik olduğu kaydedildi.

  Hadassah Hastanesi Baştabibi Dr. Şlomo Mor Yosef, ameliyatın ardından yaptığı açıklamada, "Şaron, sinir cerrahisi yoğun bakım ünitesine alındı. Bütün hayati işlevleri yerinde. Ancak Başbakan’ın durumu kritik" dedi.

  Ameliyat sonrasında Şaron’un beynindeki iç kanamanın durdurulduğunu, yoğun bakımda kalacağı süre boyunca durumunun sürekli olarak değerlendirileceğini ve buna göre bir tedavi yöntemi izleneceğini belirten hastane yetkilileri, Şaron’un sürekli olarak uyutulacağı kaydetti.

  HAARETZ GAZETESİ: ŞARON'UN VÜCUDUNUN YARISI FELÇ OLDU
    
  Beyin kanaması geçirerek ameliyata alınan İsrail Başbakanı Şaron'un vücudunun yarısının felç olduğu bildirildi.       
    
  Haaretz gazetesinin internet sitesinde yayınlanan ve Şaron'un bürosundaki kaynaklara dayandırılan haberde, Şaron'un kurtulması için bir “mucize”nin beklendiği belirtildi. Haberde, doktorların da İsrail Başbakanı'nın iyileşme şansının ”çok düşük” olduğunu söyledikleri kaydedildi.

  Channel 2 televizyonu, Şaron’un hayati tehlikeyi atlatamadığını bildirirken, İsrailli üst düzey bir yetkili, "Hayatta kalsa bile bu ağır beyin kanamasının mutlaka kalıcı etkileri olacaktır. Şaron’un siyasi hayatı bu gece bitmiş olabilir" diye konuştu.

  ABD Başkanı George W. Bush, bir açıklama yayınlayarak, "Tüm dualarımız Şaron’la" dedi.

  ŞARON'UN YETKİLERİNİ OLMERT DEVRALDI

  Vücudunun yarısı felç olan Şaron’a yapılan ikinci ameliyat sırasında İsrail hükümeti de sabah saatlerinde, Şaron’un yetkilerini üstlenen Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert başkanlığında toplandı.

  Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert, Başbakan Şaron göreve dönene kadar onun tüm yetkilerini devraldı.

  Olmert, bakanlara hitaben yaptığı konuşmada, "Zor gündeyiz. Hastaneden gelmesini umduğumuz iyi haberi bekleyeceğiz" dedi.

  YENİ PARTİ KADİMA'NIN DURUMU

  28 Mart’taki İsrail seçimleri öncesinde büyük kumar oynayarak kurucusu olduğu sağcı Likud’u terkedip, merkezde Kadima’yı kuran Şaron, işgal altındaki Filistin topraklarından tek taraflı olarak çekilmenin bayraktarlığını yapıyordu.

  Şaron’un siyasi arenadan çekilmesi durumunda, tamamen Başbakan’ın karizmasına bağlı olan ve şu anda anketlerde açık farkla önde giden Kadima ölü doğmuş olacak.

  Şaron’un siyasi yaşamını sürdürememesi durumunda, kritik seçimler öncesi Kadima’nın başına eski İşçi Partisi lideri Şimon Peres veya şimdiki Adalet Bakanı Tzipi Livni’nin geçmesi bekleniyor. Ancak bu iki isim de, Şaron’un karizmasından ve popülerliğinden çok uzakta.

  15 GÜNDE 3 KİLO VERDİ

  18 Aralık’ta hafif bir felç geçiren 77 yaşındaki Şaron, doktorların tavsiyesiyle 15 gündür uyguladığı diyetle üç kilo vermiş ve 115 kiloya inmişti. Sürekli doktor gözetiminde olan Şaron’un genel olarak son derece "güçlü ve sağlıklı" olduğu açıklanmıştı. Ancak Şaron’un kalbinde doğuştan gelen küçük bir delik, aşırı kilolarla birleşince beyin damarlarını zorlayan kan pıhtılarının oluşmasına neden oluyor. Bu yüzden Şaron’un kalbine bugün kateter takılması planlanıyordu.

   SABRA VE ŞATİLA KURBANLARININ AVUKATI: ŞARON HAPSİ TATMADAN GİDİYOR 
    
  Lübnan'daki Sabra ve Şatila katliamının Filistinli kurbanlarının avukatı, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un hastaneye kaldırılmasının ardından, Şaron'un “hapsi tatmadan gittiği” yorumunda bulundu.
    
  Lübnanlı avukat Şebli Mallat, Şaron'un, İsrail ordusu 1982'de Lübnan'a girdiğinde, başkent Beyrut yakınında Sabra ve Şatila Filistin mülteci kamplarında, Hıristiyan milisler tarafından 2 bine yakın Filistinlinin öldürülmesinden sorumlu tutulduğunu hatırlatarak, ”Şaron'un hapsi tatmaması tabii ki üzüntü verici ve Sabra ile Şatila katliamı kurbanları, borcunu bir hapis cezasıyla ödediğini göremedikleri için kızgın kalacaklar” dedi.
    
  Lübnan'da aynı zamanda başkanlık seçimlerine adaylığını koyan avukat Mallat, “Şaron'un son aylarda şiddet felsefesinin başarısızlığının farkına vardığı muhakkak. Tarih onu Gazze'den çekilme kararıyla da anacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı