GeriDünya Şaron: Arafat ölümü hakediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şaron: Arafat ölümü hakediyor

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Filistin lideri Yaser Arafat'ı, "yaklaşık 10 yıldan beri Yahudilerin öldürülmesinin sorumlusu" olmakla suçladı. Şaron "Yahudileri ya da İsrail vatandaşlarını öldürenler veya öldürmeye teşvik edenler ölümü hak etmektedir" dedi.

Şaron, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, ABD'nin İsrail'e, Arafat'a zarar vermeme çağrısını da reddederek "Cinayetlere karşı mücadele veren ve kendine saygısı olan her ülkenin, ABD'nin yaptığı gibi kendini savunması gerektiğini'' söyledi.

Şaron, askeri radyoya yaptığı açıklamalarda da İsrail'in bağımsız bir ülke olduğunu vurgulayarak, ''Kendilerini savunmak için kimseden izin almaya ihtiyaçları olmadığını'' belirtti.

İsrail kabinesi, aylar önce Arafat'ın Filistinlilerin terör eylemlerinden sorumlu olduğunu ileri sürerek, ''ortadan kaldırılması'' gerektiğini bildirmişti.

Bazı İsrailli bakanlar da sık sık Arafat'ın öldürülmesi ya da sınırdışı edilmesi gerektiğini savundukları açıklamalar yapmışlardı.

Bu arada, İsrail'de ordu ve polis güçleri, bu akşam başlayacak Hamursuz Bayramı dolayısıyla güvenlik önlemlerini artırdı.

''GAZZE ŞERİDİ'NDEKİ YERLEŞİM BİRİMLERİNİ BOŞALTACAĞIZ''

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Gazze'deki Yahudi yerleşim birimlerinin tamamı ve Batı Şeria'daki  yerleşim birimlerinden 4'ünü boşaltacaklarını açıkladı.

Şaron, bugün ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki 21 koruma altındaki yerleşim birimiyle ilgili olarak ''Hala tamamlanması gereken bazı ayrıntılar var. Ama bana göre niyetimiz bunların tamamını terk etmek'' dedi.

Ariel Şaron, daha önce bu yerleşim birimlerinden 17'sinin boşaltılacağını söylemişti. Şaron, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Samaria bölgesindeki 4 yerleşim biriminin de boşaltılacağını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle