Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sarkozy’yi korkutan kadın

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  14.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa’yı etkileyen Fransız aşırı sağ partisinde 40 yıllık Jean Marie Le Pen devri kapanıyor. Jean-Marie Le Pen, 40 yıllık koltuğunu bu hafta sonu kızı Marine’e bırakıyor.

  HAFTASONU yapılacak Ulusal Cephe (FN) Kongresi’nde geleneksel sağı temsil eden Bruno Gollnisch ile yeniliği temsil eden Marine Le Pen yarışacak. Marine Le Pen’in ‘kesin gözüyle bakılan’ liderliği başta Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi UMP olmak üzere tüm siyasette kartların yeniden dağıtılmasına yol açacak. Genç Le Pen’in seçimlerde Sarkozy’ye bile rakip olabileceği konuşuluyor.
  Fransa yıllardır babasının gölgesinde yetişen, sarışın, mavi gözlü, uzun boylu, hukuk eğitimi almış, 2 kez boşanmış ve 3 çocuk annesi olan Marine Le Pen bundan böyle siyaset sahnesine lider olarak çıkmaya hazırlanıyor. Partiyi ırkçı görünümünden kurtarıp “modern sağ” yaratma hedefiyle kamuoyunda yıldızı hızla parlayan Marine Le Pen, babasının boşalan Genel Başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

  Koalisyon ortağı olur mu

  Marine Le Pen Partisi’nin ‘ölüm cezalarının yeniden getirilmesi, zorunlu askerlik, AB’den çıkış ve yabancılara ödenen sosyal yardımların son bulması’ gibi katı programını savunuyor. Le Monde tarafından yapılan son anket Fransızların yüzde 22’sinin Marine Le Pen’in politikalarını desteklediğini ortaya çıkardı. Şimdi Sarkozy’nin Halk Hareketi Birliği (UMP), Marine Le Pen’i hükümete almak da dahil her türlü formülü tartışıyor. Le Monde’un anketinde UMP’lilerin yüzde 43’ün UMP-FN koalisyonuna sıcak baktığını da gösteriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı