GeriDünya Sarkozy’ye hodri meydan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkozy’ye hodri meydan

Sarkozy’ye hodri meydan
refid:15085088 ilişkili resim dosyası

Eski Fransa başbakanlarından Dominique de Villepin, iktidardaki UMP’den ayrılarak Dayanışmacı Cumhuriyet adı altında yeni bir siyasi hareket başlattı. Villepin’in 2012’de “Onu kasap çengeline asacağım” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye rakip olması bekleniyor.

FRANSA’da iktidarda bulunan Halk Hareketi Birliği’nin ağır toplarından kabul edilen eski Başbakan Dominique de Villepin, partiden ayrılarak “Dayanışmacı Cumhuriyet/Republique Solidaire” siyasi hareketini başlattı.
Villepin’in 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisini “komplo kurmakla” suçlayan ve “onu kasap çengeline asacağım” diyen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye rakip olması bekleniyor. Villepin, Sarkozy’nin liberal politikalarını eleştirerek “boyun eğmeyenleri bu partiye çağırıyorum” dedi.

Kim olursan gel

Paris’te 6 bin kişinin katılımıyla yeni siyasi partinin kuruluşunu ilan eden Villepin, özellikle Fransızların efsane lideri General De Gaulle’ün Fransızlara “Nazilere karşı direnin” 70’nci yıldönümün ertesi gününü seçti ve çağrısına “19 Haziran çağrısı” adını verdi. Fransız sağının sembol lideri De Gaulle’ün sözlerinden de alıntı yaparak konuşan De Villepin, “Bizim hareketimiz, insanların kökleri, inançları ve siyasi eğilimleri ne olursa olsun Gaullist, liberal, merkezci, sosyalist, komünist, hatta artık sandığa giderek oy vermeyi reddeden cumhuriyetin öksüzlerini birleştirecek” dedi.

2004 yılında Villepin ve Sarkozy, Jacques Chirac’tan boşalan cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmak için parti içinde rakip olmuştu. O dönemde Sarkozy, Başbakan Villepin’in kendisine iftirada bulunduğunu savunmuş. Bu çekişme, Clearstream davası olarak mahkemeye yansımıştı. Villepin, geçen Ocak ayında bu iddialardan aklanmıştı. Temyiz süreci ise devam ediyor.

2 Dominique’e karşı yarışacak

Sarkozy’nin liberal politikalarına karşı çıkan Villepin, daha sosyal bir sağ politikayı savunuyor. Krizle Sarkozy’nin sert liberal poltikalarına tepkiler artarken, Villepin, 2012’de yapılacak cumhurbaşkanlığı yarışında tepki oylarını toplayarak koltuğu Sarkozy’den almayı hedefliyor. 2012’de Sarkozy’nin karşısında soldan IMF Başkanı sosyalist politikacı Dominique Strauss Kahn’ın çıkması durumunda, Sarkozy 2 Dominique ile yarışacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle