GeriDünya Sarkozy 'Voodoo bebeği' davasını kaybetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkozy 'Voodoo bebeği' davasını kaybetti

Sarkozy 'Voodoo bebeği' davasını kaybetti
refid:10244123 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, suretinde üretilen “voodoo bebeği”nin satışının engellenmesi için üretici oyuncak firmasına açtığı dava reddedildi.

Ret kararını veren hakim, bebeğin üretilmesi ve satılmasının, “ifade özgürlüğü ve mizah yapma hakkı sınırları içerisinde yer aldığını” kaydetti. Sarkozy'nin avukatı, müvekkilinin, suretiyle ilgili olarak “temel ve mutlak haklara” sahip olduğunu belirterek, temyize gideceklerini açıkladı.

Sarkozy'nin yüzünü taşıyan bebeğin gövdesinde, “Daha fazla kazanmak için daha fazla çalışın” gibi toplumun tepkisini çeken unutulmaz sözleri yer alıyor. Bu sözlerin üzerinde, bebekle birlikte satılan iğnelerin batırılacağı yerler bulunuyor.

Davanın ülkede alay konusu olduğu ve bebeğin satışlarını artırdığı ifade ediliyor. Dava, bebeklerin 9 Ekimde satışa sunulmasının ardından üretici firmayı mahkemeye veren Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana açtığı altıncı dava olma özelliği taşıyor, ancak Sarkozy'nin açtığı bir dava ilk kez reddediliyor.
Sarkozy Voodoo bebeği davasını kaybetti
Sarkozy Voodoo bebeği davasını kaybetti


Bir Afrika dini olan Voodoo (vudu) inancında büyü için kullanılan voodoo bebekleri hediyelik eşya olarak büyük talep görüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle