GeriDünya Sarkozy’nin 'imtiyazlı ortaklık' önerisine alkış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  45
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkozy’nin 'imtiyazlı ortaklık' önerisine alkış

Fransa’da iktidardaki Halkın Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy’nin Pazar günü toplanan UMP Ulusal Konseyi’nde yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB üyeliğini reddetmesi, Fransız basınında büyük yankı buldu. Fransız gazeteleri, Sarkozy’nin en büyük alkışı, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan konuşması sırasında aldığını yazdı.

LE FIGARO

UMP Ulusal Konseyi’nin yüzde 90.8 oyu ile Sarkozy’nin hazırladığı kararı onayladığına dikkat çeken Le Figaro, Sarkozy’nin toplantıda yaptığı konuşma sırasında en büyük alkışı, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıktığında aldığını kaydetti. Kararda Türkiye için "imtiyazlı ortaklık" önerildiğini belirten gazete, eski sosyalist başbakan Laurent Fabius Türkiye’nin üyeliğini reddettiği makalesine de yer verdi. Makalesinde üç daireden oluşan bir Avrupa öneren Fabius, Türkiye’nin, AB’nin periferisindeki üçüncü dairede yer almasını ve AB ile "barış için ortaklık" kurması alternatifini sunuyor.

LIBERATION

UMP Ulusal Konseyi’nde Türkiye’nin AB üyeliği gibi konulara daha kolayca "hayır" diyebilmek için Avrupa Anayasasının desteklenmesi kararının alındığını öne süren Liberation gazetesi ise, Nicolas Sarkozy’nin toplantıyı Türkiye’nin AB üyeliğine karşıtı görüşlerini dile getirmek için fırsat bildiğine dikkat çekti. Sarkozy’nin Türkiye’nin Avrupa’ya entegre olmak için vokasyonunun (istidat, kabiliyet) olmadığını söylerken en büyük alkışı aldığına dikkat çeken gazete, Başbakan Jean Pierre Raffarin’in Sarkozy’e yanıt verirken sadece Türkiye’nin AB üyeliği konusunda "Son söz, Fransızlara ait" diyebildiğini kaydetti.

LE MONDE

Le Monde gazetesi de, UMP Ulusal Konseyi’nde benimsenen kararda Türkiye’ye "imtiyazlı ortaklık" önerildiğine dikkat çekerken Cumhurbaşkanı Jacque Chirac’ın Türkiye’nin AB üyeliğine olumlu baktığı için konunun "hassas" olduğunu yazdı. Chirac ve Başbakan Raffarin’in Avrupa Anayasası ile Türkiye arasında bir bağ bulunmadığını sürekli tekrarlamalarına karşın Sarkozy’nin Türkiye konusunu dile getirmekten kaçınmak istemediğini belirten gazete, Sarkozy’nin "Sorunları gizleyerek, söz etmeyerek çözümleneceğine hiç bir zaman inanmadım" sözlerini de yansıttı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle