Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sarkozy masraflı çıktı

  Hürriyet Haber
  18.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  "Hiperaktif başkan" yakıştırması yapılan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, harcamalarıyla seleflerini yaya bıraktı. Süper model eşi olan, lüks yaşam ve eşyalara ilgi duyan Sarkozy’nin, göreve geldiği geçen yıldan bu yana cumhurbaşkanlığı sarayı Elysee’nin harcamalarının katlandığı ifade ediliyor.

  Sarkozy’nin bu müsrif tutumu, sosyalistlerin eleştirilerine de neden oluyor. Bugünden yapılan hesaplamalara göre, Sarkozy’nin harcamalarının 2009 yılında 112 milyon Euro’yu bularak, öngörülenden yüzde 11 daha yüksek olacağının ortaya çıktığını belirten sosyalist milletvekillerden Rene Dosiere, hazırladığı raporda şunları vurguladı:

  "Resesyonla başa çıkabilmek için tüm Fransa kemer sıkarken, cumhurbaşkanlığının harcamaları, son beş yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Sarkozy bu hızla giderse, bütçesini ikiye katlayacak. Elysee’deki resepsiyonlar ikiye katlandı. Ziyaretler, kabuller de öyle. Savunma Bakanlığı da harcamaları kısıtlamak için Sarkozy için yepyeni bir uçak yerine, kullanılmış bir Airbus satın alabilirdi."

  Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada ise Dosiere’nin raporunun gerçekleri yansıtmadığı savunularak, bütçenin sadece yüzde 2 oranında aşıldığı bildirildi. Elysee, Dosiere’nin geçmiş yıllarla kıyaslama yaparken, yanlış verilerden yararlandığını öne sürdü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı