GeriDünya Sarkozy: Fransa İran'la nükleer müzakereye hazır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkozy: Fransa İran'la nükleer müzakereye hazır

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, İran ile nükleer programını Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) içinde “gecikme olmadan”görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Sarkozy'nin, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile St. Petersburg'daki görüşmesinde, BM Güvenlik Konseyi tarafından bu ay kabul edilen yaptırımların 4. ayağının İran'ı cezalandırmayı amaçlamadığını aksine İranlı liderleri nükleer programlarıyla ilgili müzakerelere geri dönmeye teşvik etmek istediklerini söylediğini kaydetti.

Yetkili, Sarkozy ve Medvedev görüşmesinin, Türkiye ile Brezilya'nın çabalarının yanı sıra, buna Rusya, Fransa ve ABD'nin verdiği yanıt temelinde geçtiğini belirterek, Fransa'nın İran ve İngiltere, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve ABD'den oluşan 6'lar Grubu arasındaki müzakereleri yeniden canlandırmak istediğini vurguladı.

DÜNYA EKONOMİSİNİN DÜZENLENMESİ ÇALIŞMALARI

Bu arada, Sarkozy, Medvedev ile birlikte St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu çerçevesinde katıldığı panelde yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinin yeniden düzenlenmesi için gelişen ülkelere daha fazla söz hakkı verilmesi yolunda Rusya ile birlikte çalışmak istediğini belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı, 1944 yılında New Hampshire'daki Bretton Woods konferansında oluşturulan Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi kuruluşların demode olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Herkesin yeni uluslararası mali sistemin oluşturulmasına kafa yorması gerektiğini söyleyen Sarkozy, “Biz hala Amerikalı dostlarımızın süper güç olduğu dönemde 1945'teki Bretton Woods'a bağlıyız. Benim sorum, hala 1945 yılında mıyız? Cevabım: Hayır” dedi.

G-8 üyelerinin gelişmekte olan ülkelere çok az ilgi gösterdiğini ve BM'nin de mali sistemde reform konusunda uzlaşmaya varmak için çok sayıda üyesi bulunduğuna dikkat çeken Sarkozy, “Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika'nın görüşlerini almadan dünyada büyük sorunlara ciddi çözüm bulabilir mi? En etkili platformun G-20 olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Sarkozy, gelecek hafta G-20'nin Kanada'daki oturumda küresel ekonomik kriz yüzünden ortaya çıkan en acil konuların çözümü konusunda Rusya ile birlikte çalışacaklarını belirterek, G-20'nin yeni bir rezerv parası üzerinde düşünmesi gerektiğini belirterek ayrıntıya girmedi.

Medvedev de yaptığı konuşmada, dünyanın avro ve doların yanı sıra yeni rezerv paralarına ihtiyacı olduğunu belirterek, “Biz gelecek için plan yapıyoruz. Başka rezerv paraların yaratılması hakkında konuşuyoruz ve diğer ülkelerin buna anlayış göstereceğine güveniyoruz. En az dolar ve avro kadar güçlü 2 rezerv para biriminin daha oluşturulması bile dünyadaki sorunların çözümüne yetmeyecek” ifadesini kullandı.
Forum vesilesiyle bir araya gelen Sarkozy ve Medvedev iki ülke arasında bir dizi anlaşmaya imza atarken, anlaşmalar arasında Fransız GdF Suez şirketinin Kuzey Akım doğal boru hattına yüzde 9'luk hisseyle katılımı da bulunuyor.

Sarkozy'nin konuşmasında sözünü ettiği Bretton Woods Konferansı, 1944 yılında yapılmasına rağmen Uluslarası Para Fonu bir yıl sonra 29 imzacı devletin katılımıyla 1945 yılında resmen kurulmuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle