Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sarko, Kızıl Meydan’daki barlarda mı sabahladı

  Hürriyet Haber
  12.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Moskova’yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin "Kızıl Meydan’da uyanma hayalim gerçek oldu" sözü Rus basınında alaya alındı: "Kaldığı otelden meydan görünmüyor. Herhalde Kızıl Meydan’daki bir barda sabahladı."

  FRANSA Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yüksek ökçeli ayakkabıları ve "Uyanınca Kızıl Meydanı görme hayalim gerçek oldu" açıklamalarından ötürü Rus basına alay konusu oldu.

  Nezavisimaya Gazeta: "5 santimlik topukları ve heyecanlı jestleriyle, Sarkozy, sadece Rusya ile Fransa arasında değil, kendisiyle Rus lideri arasında da yıkılmaz bir dostluk sergilemek istedi. Ancak Kremlin’in efendisi, kibirli davranarak, konuğu ile mesafeyi korudu, Elysee Sarayı’nın yeni evsahibine Jacques Chirac’ın uluslararası siyasetteki ağırlığına sahip olmak için daha uzun bir mesafe bulunduğu mesajını verdi."

  Sarkozy’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e "Kızıl Meydan’da uyanma hayalinin gerçek olduğunu" söylemesiyle de dalga geçildi. Kommersant ve Izvestia gazeteleri, Sarkozy’nin kaldığı National Hotel’in Kızıl Meydanı görmediğine işaret etti. Kommersant, "Herhalde Sarkozy, Kızıl Meydan’daki barlardan birinde sabahladı" dedi.

  Rusya ile Avrupa arasındaki en büyük anlaşmazlıkların İran ve Kosova konularında yaşandığına işaret eden Rus basını, bu iki konuda da bir mesafe alınamadığına işaret etti. Sarkozy, geçtiğimiz günlerde nükleer programı yüzünden İran’a yeni yaptırımlar uygulanmasını istemişti. Rusya ise bu tutumu desteklemiyor.

  Soğuk hava

  Putin, konuğu Sarkozy’ye soğuk ve mesafeli davrandı. Oysa yaz başındaki Zenginler Zirvesi sırasında iki liderin arasından su sızmıyordu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı