GeriDünya Şarap kooperatifi etnik bölünmeyi nasıl bitirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şarap kooperatifi etnik bölünmeyi nasıl bitirdi

Şarap kooperatifi etnik bölünmeyi nasıl bitirdi
refid:7546653 ilişkili resim dosyası

Kosova’daki şarapçılık kooperatifi, bağımsızlık isteyen Arnavutlar ile Belgrad’a bağlı kalmak isteyen Sırplar arasında mükemmel bir işbirliği sağlayarak etnik bölünmeyi görünmez kıldı.

KOSOVA’nın Orahovac kasabası, savaş öncesinde bölgenin en kaliteli şaraplarını üretirdi. Orahovac şarapları başta Almanya olmak üzere Avrupa pazarında rağbet görürdü. Fakat Arnavut ile Sırp savaşa tutuşunca bağlar da kaderine terk edildi, en çok da çiftçi zarar gördü. Şimdi uluslararası toplumun desteğiyle geçen yıl kurulan "şarapçılık kooperatifi" bağımsızlık isteyen Arnavutlar ile Belgrad’a bağlı kalmak isteyen Sırplar arasında mükemmel bir işbirliği sağlayarak etnik bölünmeyi görünmez kıldı.

Kooperatifin adı "Agrocop.". 70 bin Arnavut ile 1300 Sırp’ın yaşadığı bölgede bir ilki gerçekleştiriyor. Arnavut ve Sırp çiftçileri aynı çatı altında buluşturuyor. 20 Arnavut ile 15 Sırp üyesi bulunuyor. Kosova Çiftçiler Derneği’nin Başkanı Süleyman Bala, "Kooperatifin amacı, çiftçilere yardım etmek. Savaştan bu yana bağlar ihmal edildi. Bizim hedeflerimizden biri de Sırpları, iş sayesinde topluma entegre etmek" diyor.

Arnavut üretici Fahrettin Korenica (61), çiftçilerin siyaset yerine iş üzerine odaklanmaları halinde hayatta kalabileceklerini belirterek, "Siyaset bizi bölüyor, herkesin fayda sağlayacağı iş ise bizi birleştirir" diyor. Bu nedenle kooperatifin çatısı altında siyasetin yerini girişim, işbirliği gibi ortak çıkarlar alıyor.

Kooperatifin Sırp eşbaşkanı Marjan Saric, "Agrokop mali, sosyal ve diğer ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak üreticilerin ortak çıkarlarını belirlemeye çalışıyor" diye anlatıyor. Sırbistan’da ziraat eğitimi almış olan Saric, şarabın bir yaşam tarzı olduğu bölgeyi geliştirmek için memleketine döndüğünü aktarıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle