GeriDünya Sapan siyaseti oyları patlattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sapan siyaseti oyları patlattı

Sapan siyaseti oyları patlattı
refid:16009205 ilişkili resim dosyası

Avusturya'nın Viyana Eyaleti’nde yapılan eyalet meclisi seçimlerinde aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (FPÖ) tam bir oy patlaması yaptı.

AŞIRI SAĞ ZAFER SARHOŞU

Yabancı ve İslam düşmanı sloganlarla seçime giren aşırı sağcı parti oyların yüzde 27’sini aldı. Viyana’da ikinci büyük parti durumuna yükselen FPÖ, 2005 seçimlerinde yüzde 14,8 oranında oy almıştı. FPÖ’nün rekoru 1996’da elde ettiği yüzde 27.9’luk oydu.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Viyana Eyalet Meclisi seçimlerinden, oy kaybına rağmen Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) en güçlü parti olarak çıktı. SPÖ oyların yüzde 44’ünü aldı. Ancak, aldığı oy oranıyla 100 üyeli eyalet yönetimini tek başına kuramayan SPÖ, diğer iki partiyle koalisyon görüşmelerine yarından itibaren başlayacağını açıkladı. SPÖ 2005 seçimlerinde yüzde 49.01 oranında ol almıştı.

FPÖ, seçim kampanyasında Osmanlı’nın Viyana Kuşatması’nı da kullanmıştı. Bir afişte FPÖ Başkanı Heinz Christian Strache “kurtarıcı” rolüne girip küçük bir çocuğa, “Eğer Mustafa’yı sapanla vurursan, sana bir sosis hediye edeceğim” diyordu. Çocuk sapanla Mustafa’ya nişan alıyor ve başarılı oluyordu.

Sapan siyaseti oyları patlattı

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle