GeriDünya Şansölyelik kavgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şansölyelik kavgası

Almanya’da seçimleri iktidardaki rakibi SPD’den 0.9 puan önde tamamlayan CDU/CSU lideri Angela Merkel ile Başbakan Gerhard Schröder arasında koltuk kavgası patlak verdi.

İki lider de ‘Başbakan ben olacağım’ diye ısrar ederken, dünya bu çok bilinmeyenli siyasi denklemin çözümünü merak ediyor.

GEÇEN Mayıs ayında SPD’nin kalesi sayılan Kuzey Ren Vestfalya’nın eyalet seçimlerinde CDU’ya geçmesi üzerine Almanya’da yaşanan siyasi tıkanıklığı aşmak için yapılan erken seçimler, öncekinden daha zor bir tablo ortaya çıkardı.

Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Bavyeralı ortağı CSU toplam yüzde 35.2 oranında oy toplayarak birinci siyasi blok olarak çıktılar. 598 sandalyeli Federal Meclis’e, seçim sistemindeki tercihli oylar nedeniyle 613 milletvekili girerken, ana partiler, geleneksel koalisyon oylarıyla koalisyon hükümeti kurabilecek çoğunluğu sağlayamadı.

BAŞBAKANLIK BENİM

2002 yılında yapılan genel seçimlere göre SPD yüzde 4.5 oy kaybına uğrarken yedi yıldır iktidarda olan Başbakan Gerhard Schröder, ‘Başbakan ben kalacağım’ dedi ve seçmenin kendilerine güvendiğini söyledi. Yüzde 3.3 oy kaybeden CDU/CSU’nun başbakan adayı Angela Merkel de ‘Görev bize verilmeli’ diyerek iktidara talip olduğunu ilan etti.

Yüzde 0.9 oranında bir farkla birinci olan Merkel, oy kaybına rağmen seçimlerden CDU/CSU’nun ‘En güçlü parti’ olarak çıktığını ve seçmenlerin hükümeti kurma görevini kendilerine verdiğini dile getirerek, ‘Sol Parti.PDS hariç, demokratik tüm partilerle görüşmeleri sürdürüp, Almanya’da istikrarlı bir hükümet kurmak için çaba göstereceğim’ dedi.

Başbakan Schröder ise Alman birinci kanalı ARD’de katıldığı liderler toplantısında, ‘Gerçekten şu durumda benim partimin Bayan Merkel’in görüşme önerisine evet diyeceğine inanıyor musunuz? Bayan Merkel kendi liderliğinde benim Sosyal Demokrat Partim’le ortaklık edemeyecektir’ diye konuştu.

Schröder bu açıklamasıyla Angela Merkel’in başbakanlığında CDU/CSU ve SPD’nin ‘Büyük koalisyon’ oluşturmasının kesinlikle söz konusu olamayacağını dile getirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle