GeriDünya Şanghay’da yas ve öfke
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şanghay’da yas ve öfke

Şanghay’da yas ve öfke
refid:27884634-spot ilişkili resim dosyası

ÇİN’in Şanghay kentinde yeni yıl kutlamalarında çoğu genç kadın 36 kişinin hayatını kaybettiği izdihamın ardından ülke yas tutarken, kurbanların yakınları da otoriteleri suçluyor. Polisin yetersiz kaldığına yönelik eleştiriler var.

23 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olan Şanghay’da kutlamalar sırasında yaşanan izdihamın ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in sosyal olarak gerekli kalkınmayı sağlayamadığı konuşuluyor. Ülkenin resmi haber ajansı Xinhua’da Şanghay’daki izdihamın insanların hayatı pahasına önceliğin ekonomiye verilmesiyle ilgili bir ‘uyan’ çağrısı olduğuna dair bir değerlendirmeye yer verildi. Yorumda; “Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, sosyal yönetim anlamında hâlâ gelişmekte olan bir ülke. Batı’da benzer olaylarda böylesine ağır kayıplar çok ender oluyor” dendi. İzdihamda 25’i genç kadın 36 kişi ölmüştü.

POLİS: ÜZGÜNÜZ

Şanghay Emniyet Müdürü Yardımcısı Cai Lixin, resmi etkinlik olmadığı için bu yıl daha az polis görevlendirildiğini belirtirken, “Saat 23.30’da insan dalgası alışılmadık bir şekilde izdiham yaratırken polis etkin müdahale edemedi, üzgünüz” dedi. 23 yaşındaki kız kardeşi Li Na’yı kaybeden Li Juan, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, “Sanki bir kâbus gibi. Öldüğüne inanamıyorum” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle