Dünya Haberleri

DÜNYA

  Şampanya eski Romalıların buluşuymuş

  Hürriyet Haber
  21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FRANSA'nın Champagne bölgesinde yetiştirilen üzümlerden üretildiği için tüm dünyada aynı isimle anılan şampanyanın kökeninin eski Roma'ya dayandığı iddia edildi. İtalyan araştırmacı Profesör Mario Fregoni, şampanyanın 17'inci yüzyılda Fransız rahip Dom Perignon tarafından değil, 2000 yıl önce Romalılar tarafından bulunduğunu iddia ediyor.

  Piacenza Katolik Üniversitesi'ne bağlı Viticulture Enstitüsü'nden Profesör Mario Fregoni'ye göre eski Romalılar, üzümleri iki defa fermante edip, köpüklü bir içki üretmeyi başardılar. Eski metinleri araştıran Mario Fregoni'ye göre, böylece şampanya üretmek için ilk adım atılmış oldu.

  Fregoni, bu konuda elde ettiği bulguları da bilimsel tartışmaların yapıldığı Treccani Ansiklopedi Enstitüsü'ne sundu. The Sunday Times Gazetesi'nin haberine göre İtalyan araştırmacının iddiası, Fransız şampanya üreticileri arasında da tartışma yarattı. İtalyan araştırmacının sadece Dom Perignon'nun şampanyayı bulmasını değil, yaşadığını bile inkar etmekle suçladılar.

  Çünkü Mario Fregoni'ye göre kimse Dom Perignon'nun ne zaman doğduğunu ya da ne zaman öldüğünü bilmiyor. Fregoni, ‘Dom Perignon yaşamış olsa bile eski Romalılar zamanında bilinen bir metodu uygulamış’ diyor.

  Roma İmparatoru Jül Sezar'ın Mısır Kraliçe Kleopatra'nın şerefine düzenlediği partilerde köpüklü şarap servisi yapıldığı biliniyor. Ancak şaraptaki köpüğün, kötü saklama metodları yüzünden meydana geldiği söyleniyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı