GeriDünya Samimiyse uzmanlarını Türkiye’ye göndersin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Samimiyse uzmanlarını Türkiye’ye göndersin

Samimiyse uzmanlarını Türkiye’ye göndersin
refid:12943749 ilişkili resim dosyası

Suriye Devlet Başkanı Esad, İsrail Başbakanı’nın “önkoşulsuz görüşelim” teklifine Paris’ten yanıt verdi: “Barış istiyorsa, zaten bir arabulucu var. Uzmanlarını Türkiye’ye yollasın.”

PARİS’te Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun “önkoşulsuz olarak doğrudan görüşmeye hazırız” sözlerine öfkelendi.  Beşar Esad, “Kelime oyunu yapma, samimiysen uzmanlarını Türkiye’ye gönder” dedi. Netanyahu, üç gün önce Paris’te Sarkozy tarafından kabul edilmişti. İsrail Başbakanı, bu öneriyi görüşmede dile getirmişti. Dün Sarkozy ile bir araya gelen Suriye lideri,  Netanyahu’nun “önkoşulsuz doğrudan görüşme” diyerek kelime oyunu yaptığını, Suriye için Golan tepelerinin “bir koşul değil, bir hak” olduğunu dile getirdi.

Arabulucunun adresi belli
Esad, “Eğer Suriye bugün barış istiyorsa ve bunda samimi ise, zaten bir arabulucu var. Türkiye. Ve Türkiye yeniden arabuluculuk rolünü üstlenmeye hazır. Fransa ve Avrupa da destekliyor. Netanyahu ciddi ise uzman ekibini Türkiye’ye gönderir, biz de kendi ekibimizi göndeririz. O zaman gerçekten ilgileniyorlarsa, konuşabilirler” dedi.

Talabani de Paris yolcusu

Ortadoğu pazarlığı şimdilik bir sonuca ulaşmış görünmüyor. Ancak  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Paris’in Ortadoğu’daki rolünü artırma konusunda kararlı.  Bu yolda pazartesi günü de Sarkozy, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile bir araya gelecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle