GeriDünya Sam Amca'ya ihtiyacımız yok
Paylaş
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Sam Amca'ya ihtiyacımız yok

Koministlerin ağırlıkta olduğu parlamentoyla iktidar mücadelesi yapan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, dünkü zehir zemberek açıklamasında önüne gelene çattı. Reformlara çelme takan parlamentoyu fesh etmekle tehdit eden Yeltsin, Avrupa'daki nüfuzundan rahatsız olduğu ABD'yi kastederek de ‘Bizim Amca’ya ihtiyacımız yok' diye sert çıktı.

Kanlı parlamento baskının dördüncü yılında radyodan halka seslenen Boris Yeltsin ‘Halk da, başkan da bir yere kadar sabredebilir’ diyerek parlamenterleri uyardı. Bugün parlamento ile yönetim arasında yaşanan iktidar çatışmasının 1993 yılında meclisin bombalanmasıyla son bulan siyasi kavgayı hatırlattığını söyleyen Yeltsin, Parlamento'nun alt kanadı Duma'yı reformları baltalamakla suçladı.

Bir süreden beri dış politikada ipleri eline geçirmek için uğraşan Boris Yeltsin, konuşmasında bu yönden de parlamentoyu sert bir dille eleştirdi. Parlamentonun dış politikaya burnunu sokmamasını isteyen Rusya Devlet Başkanı ‘Bilinçsiz dış politika faaliyetiniz dünyayla ilişkilerimizi bozuyor’ dedi.

Strasbourg'da yapılacak Avrupa Konseyi Zirvesi öncesinde Fransız ve Rus gazetecilerin sorularını yanıtlayan Boris Yeltsin, bu konuşmasında da ABD'nin Avrupa'daki etkinliğinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Avrupa'nın ‘‘amca’’ya ihtiyacı olmadığını söyleyen Yeltsin ‘Rusya olmadan Avrupa olmaz. Ancak dünyada eşi olmayan bir Rusya ile birlikte büyük bir Avrupa olabilir’ dedi.

Yeltsin'in Duma'yı açık açık tehdit etmesi tepkilere neden oldu. Komünist Lider Gennady Züganov Devlet Başkanı Yeltsin'i parlamentoya şantaj ve baskı uygulamakla suçladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle