GeriDünya Şam’a güvence
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şam’a güvence

Şam’a güvence
refid:7440658 ilişkili resim dosyası

Dün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşen Dışişleri Bakanı Babacan, İsrail’in geçen ayki operasyonuyla ilgili olarak "Biz, olayın kabul edilemez olduğunu zaten açıklamıştık. Şunu açıkça ifade etmek isterim ki, Türkiye toprakları Suriye’ye saldırı amacıyla kullanılamaz" dedi.

DIŞİŞLERİ Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye topraklarının Suriye’ye saldırı amacıyla kullanılamayacağını söyledi. Ortadoğu ziyareti kapsamında Suriye’ye iki günlük bir ziyarette bulunan Babacan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından Şam’daki Başkanlık Sarayı’nda kabul edildi. Daha sonra Suriye televizyonunun sorularını yanıtlayan Babacan, İsrail savaş uçaklarının geçen ay önce Suriye ve ardından Türk hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili bir soru üzerine "Biz, olayın kabul edilemez olduğunu zaten açıklamıştık. Türkiye olarak söz konusu olay karşısında tepkimizi dile getirdik. Şunu açıkça ifade etmek isterim ki, Türkiye toprakları Suriye’ye saldırı amacıyla kullanılamaz" dedi.

Babacan, Irak’taki demokrasi sürecine ilişkin soru üzerine, "Irak’la ilgili kararlar Irak hükümetinin insiyatifine bırakılmalı. Irak’ın siyasi bütünlüğünün ve toprak bütünlüğünün korunması son derece önemli" yanıtını verdi.

ABD Başkanı George Bush önderliğinde Kasım ayında gerçekleşecek uluslararası barış konferansı ile ilgili görüşlerini sorulması üzerine Babacan, "Suriye’yi ilgilendiren konu başlıkları da toplantı gündemine alınmalıdır. Henüz toplantının zamanı, içeriği ve katılımcılarıyla ilgili net bir bilgi bize ulaşmadı" dedi. DHA

Yorumları Göster
Yorumları Gizle