Dünya Haberleri

DÜNYA

  Salih Müslim'den ‘IŞİD operasyonları göstermelik’ iddiası

  Hürriyet Haber
  28.07.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  Suriyeli Kürtlerin Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) lideri Salih Müslim, Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’e karşı yaptığı askeri operasyonun ‘göstermelik’ olduğunu ve IŞİD üzerinde etkisi olmadığını öne sürdü.

  Salih Müslimden ‘IŞİD operasyonları göstermelik’ iddiası

  TÜRKİYE’nin Suriye’de IŞİD’e, Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı başlattığı askeri operasyonları Hürriyet’e değerlendiren Suriye’deki Kürt siyasi hareketi Demokratik Birlik Partisi (PYD)’nin lideri Salih Müslim, Suriye’deki IŞİD mevzilerine yönelik yapılan operasyonun “göstermelik olduğunu” ve IŞİD üzerinde hiçbir etkisi olmadığını savundu. Türkiye’nin asıl amacının Kuzey Irak’ta Kandil Dağı’nda mevzilenmiş olan PKK’ya operasyon yapmak olduğunu savunan Müslim, “Bu, barış süreci için çok tehlikeli bir operasyondur” dedi. Hürriyet’e konuşan Müslim, Türkiye’nin IŞİD’e karşı Suriye’de düzenlediği askeri operasyon için “Suriye’de yapılan göstermeliktir, sadece bazı taraflar için göz boyamadır. Sadece ben değil, Suriye’deki bütün çevreler böyle düşünüyor. Çünkü bu durum (sahadaki) realiteye çok ters düşüyor. Bu tür göz boyamalarla bu iş olmaz. Bütün dünya IŞİD’e karşıyken kalkıp böyle göstermelik bazı adımlar atarsanız kimseyi kandıramazsınız. Bu IŞİD’e karşı ciddi ve etkili bir saldırı değildir” ifadesini kullandı. Müslim, TSK tarafından Suriye’deki IŞİD mevzilerine düzenlenen hava operasyonunda 35 IŞİD militanının öldürüldüğü iddiasına ilişkinse “Bizde öyle bir rakam yok” dedi.

  BARIŞ SÜRECİ İÇİN TEHLİKELİ: Müslim, Kuzey Irak’ta Kandil’deki PKK hedeflerine karşı düzenlenen hava saldırısına ilişkinse şunları söyledi: “PKK’ya karşı yapılan, yani Irak’taki Kürdistan’da (Kürdistan Bölgesel Yönetimi) yapılan operasyon Türkiye’nin asıl amacıdır. Barış süreci için çok tehlikelidir. Herkes bir barış beklerken böyle bir adım atmak çok tehlikelidir, süreci nereye götüreceği belli değildir. Sonuçları herkes için çok kötü olur. Bu noktada bir an önce Dolmabahçe Sarayı’nda açıklanan mutabakata geri dönüş herkesin lehine olur.”

  TÜRKİYE KOALİSYONA KATILSIN: Müslim, ayrıca Türkiye’yi IŞİD’e karşı koalisyon güçleriyle birlikte hareket etmeye çağırdı. Salih Müslim, “Eğer Türkiye DAEŞ’e (IŞİD) karşı koalisyona katılacaksa daha ciddi bir adım atmalı, bizimle birlikte çalışmalıdır. Biz de YPG silahlı güçleri olarak (IŞİD’e karşı) uluslararası koalisyonun bir parçasıyız. Bu koalisyonla koordineli çalışmak gerekiyor. Türkiye DAEŞ’e karşı gerçekten bir şey yapmak istiyorsa karşılıklı diyalog kurularak birlikte bir şeyler yapabiliriz” dedi. Salih Müslim, daha önce birkaç kez Türkiye’ye de gelmiş ve Suriye’deki durumla ilgili Dışişleri Bakanlığı’nda yetkililerle görüşmüştü.

  YPG’nin Suriye’ye bağlanma iddiası yalan

  PYD lideri Salih Müslim, Londra’da yayımlanan El-Hayat gazetesine verdiği bir röportajda; ‘PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin Suriye ordusuna bağlanabileceğini’ söylediğine ilişkin iddiaları kesin bir dille yalanladı. Müslim, röportajda “Gelecekte kurulacak olan demokratik Suriye’den bahsettiğini” belirterek, şunları söyledi: “Bu haberler gerçekten yalan. Benim röportajda yaptığım ileriye dönük bir konuşmaydı. Biz Suriye’den ayrılmayı falan istemiyoruz. İleride Suriye’nin nasıl bir yer olacağından bahsederken gelecekte Suriye Demokratik Cumhuriyeti kurulduğunda YPG’nin bunun bir parçası olabileceğini söyledik. Zaten röportajın Arapçası’nda da bu var.” Müslim, PYD’nin Suriye’nin Tel Abyad kentinde Türkmenleri “Bölgeyi terk etmeleri, aksi takdirde koalisyon uçaklarının hava saldırısı düzenleyeceği” yönünde tehdit ettiklerine dair iddiaların “kesinlikle ve tamamen yalan” olduğunu söyleyerek “Biz gidip gördük, kesinlikle böyle şeyler olmadı. Kürtlerle Türkmenler birbirlerini evlerine davet ediyorlar, birbirlerine ziyafet veriyorlar, bir arada meclisin nasıl yapılacağını konuşuyorlar, vs.” dedi.

  İpek YEZDANİ

  Etiketler: suriye , pyd , Salih Müslim , IŞİD
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı